Quantcast
Channel: Ogólnopolski serwis laptopów Express IT
Viewing all 164 articles
Browse latest View live

Programowanie BIOS w laptopie, wgrywanie BIOS do laptopa po nieudanej aktualizacji, uszkodzenie BIOS.

$
0
0

W tym artykule dowiesz się jak wygląda programowanie BIOSu w laptopach praktycznie wszystkich firm – Acer, Asus, DELL, eMachines, Fujitsu Siemens, HP, Lenovo, IBM, SAMSUNG, TOSHIBA i wielu innych.

Do uszkodzenia BIOSU dochodzi najczęściej z trzech powodów: po nieudanej aktualizacji, z powodu wgrania złego BIOSu (najczęściej wynika to z „kombinowania” wbrew zaleceniom producenta ;) ) lub też z powodu samoczynnego uszkodzenia się BIOSu co jest coraz częściej spotykane w nowych laptopach.

Uszkodzenie BIOSu jakie są objawy?

Oto lista najczęściej spotykanych zachowań laptopa przy uszkodzeniu BIOSu:

  • Uruchamia się, ale brak obrazu
  • Nie uruchamia się w ogóle, nie reaguje na włącznik
  • Stoi na logo startowym albo na  napisach startowych
  • Miga dwukrotnie diodą CAPS-LOCK i NUM-LOCK (w laptopach HP Pavilion)
  • Piszczy 5 razy z głośników (w laptopach DELL)
  • Wyłącza się po 5-15-20-25 minutach pracy bez żadnego powodu (dotyczy to najczęściej uszkodzenia wsadu EC lub PCH, który jest czymś bardzo podobnym do BIOS, ale jest częścią układu KBC bądź mostu PCH)

Uszkodzenie BIOSu w laptopie może także powodować wiele innych objawów, których nie sposób tutaj opisać gdyż jest ich zbyt wiele – jednak przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.

 

Co to jest BIOS i do czego służy, jak wygląda i gdzie się znajduje?

Co to jest BIOS?

Wyraz BIOS jest tak naprawdę skrótem od Basic Input Output System czyli po polsku – Podstawowy System Wejścia i Wyjścia. Jest on pierwszym programem jaki uruchamia się wraz ze startem laptopa (dopiero później ładuje się system operacyjny). Zarządza on wszystkimi podstawowymi urządzeniami laptopa i ich dostępem do zasobów komputera, pozwala je włączać, lub wyłączać. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że BIOS jest podstawowym programem płyty głównej który mówi jej jak ma działać, dopóki nie uruchomi się system operacyjny, który w większości przejmuje rolę BIOSu i kontrolę nad komputerem.

Gdzie się znajduje BIOS?

BIOS sam w sobie jest programem więc fizycznie nie istnieje natomiast jak każdy program – musi gdzieś być zapisany. BIOS zapisywany jest na kościach pamięci FLASH. Rodzajów tych kości jest wiele (w różnych obudowach, z różnymi ilościami nóżek, o różnych pojemnościach) natomiast ich zadanie jest takie samo – przechować zapisany program jakim jest BIOS i umożliwić jego odczyt gdy tylko będzie potrzebny.

32tsop

Kość BIOS w obudowie TSOP 32. Często stosowana w starszych modelach laptopów.

pllc32-bios

Kość BIOS w obudowie PLLC 32. Kość często stosowana też w komputerach stacjonarnych.

windpond-8-sop

Kość BIOS w obudowie 8-SOP. Obecnie najpopularniejszy rodzaj kości BIOS w laptopach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zaprogramować od nowa kośc BIOS, jak wgrać nowy BIOS?

Jeśli już jesteś tym nieszczęśnikiem, któremu uszkodził się BIOS w laptopie czy to w skutek błędu przy aktualizacji czy też po prostu z powodu złośliwości rzeczy martwych – jest dla Ciebie ratunek :)

Samodzielnie:

Jednak nie w każdym przypadku poradzisz sobie z nim samodzielnie. Niektórzy producenci laptopów (np. Acer, HP) oferują procedurę zwaną CRISIS BIOS RECOVERY – dzięki niej będziesz mógł przywrócić sprawny BIOS bez konieczności oddawania laptopa do serwisu, lecz warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać (a przy poważnym uszkodzeniu BIOS nie zawsze tak się dzieje). Dodatkowo w starszych modelach laptopów do przeprowadzenie tej procedury konieczna jest stacja dyskietek 1,44 na USB (w nowszych laptopach można to zrobić z pendrive).

Procedura Crisis Bios Recovery jest zróżnicowana w zależności od producenta laptopa i producenta BIOS (tak – BIOS piszą niezależne od producentów laptopów firmy). W tym artykule nie dalibyśmy rady zmieścić wszystkich opisów, jednak łatwo będzie Ci je znaleźć za pomocą wyszukiwarki wpisując „Crisis Bios Recovery + model i marka Twojego laptopa”. 

Abyś nie bał się samodzielnie spróbować przywrócić Twojego laptopa do życia, poniżej jest link do artykułu opisującego szczegółowo przykładową procedurę Crisis Bios Recovery dla starszej serii laptopów HP Pavilion DV6000 / 9000:

Procedura Crisis Bios Recovery DV6000 / 9000

Film prezentujący jak procedura ta wygląda:

 

Gdy nie dasz rady samodzielnie:

Niestety często jest tak, że choć nie chcemy to musimy skorzystać z pomocy fachowca. Będzie to konieczne jeśli Twój laptop w ogóle się nie włącza lub nie da się na nim wykonać procedury Crsis Bios Recovery. Wtedy konieczny będzie serwis laptopów, który dysponuje przede wszystkim programatorem do kości BIOS, po drugie odpowiednim wsadem do tej kości a po trzecie – wiedzą jak to zrobić.

podstwaka-progrmatora

Umieszczanie kości BIOS w specjalnym adapterze do programatora.

programator

Umieszczanie adaptera z kością BIOS w programatorze.

 

 

 

 

 

 

 

Generalnie programowanie kości BIOS z programatora wymaga najczęściej kompletnego rozebrania laptopa na czynniki pierwsze i użycia lutownicy do wylutowania kości BIOS (bardzo rzadko zdarza się aby kość można było wyjąć bez lutowania i rozkręcania laptopa). Programowanie kości za pomocą programatora to:

  • Rozkręcenia laptopa na części pierwsze
  • Wylutowanie kości BIOS z płyty głównej i umieszczenie jej w programatorze
  • Znalezienie sprawnego BIOSU
  • Wgranie BIOSu do kości
  • Wlutowanie kości BIOS na płytę główną laptopa
  • Złożenie laptopa

Tak to wygląda w praktyce:

Częstym problemem po wgraniu BIOS z programatora jest wyzerowanie numerów seryjnych jak i kodów regionalnych laptopa co powodować może nieprawidłowe działanie niektórych jego funkcji jak np karta Wi-Fi i LAN (wyzerowanie macadress), klawiatura numeryczna itp. Tak więc po wgraniu BIOS z programatora i tak często trzeba uzupełniać dodatkowe wartości za pomocą narzędzi producenta – tzw „DMI Tool”.

Więc co powinienem zrobić gdy uszkodził mi się BIOS?

Po prostu skorzystaj z któregoś powyżej przedstawionego sposobu. Jeśli jesteś złotą rączką możesz też samodzielnie spróbować z programowaniem BIOS, podstawowe programatory można nabyć w cenie poniżej 100 zł, można je też zrobić samemu na podstawie dostępnych w internecie schematów. Jednak koszty i ryzyko związane z samodzielnym programowaniem powodują, że lepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu gdyż cena usługi programowania BIOS jest niewiele większa niż cena samodzielnej naprawy – a gdy coś zepsujesz – trzeba będzie płacić jeszcze więcej.

Napisz na naszym forum lub zapytaj fachowca na czacie

Nie znalazłeś tutaj wszystkich informacji? Temat Twoim zdaniem nie jest do końca wyczerpany? Masz jakieś uwagi lub pytania?

Po to jest forum, czat i możliwość wysłania wiadomości. Śmiało – pytaj :)

Zadając pytanie pamiętaj, aby podać dokładny model laptopa oraz szczegółowo opisać problem – ułatwi nam to znalezienie skutecznego rozwiązania.

[contact-form-7]

Kody błędów w laptopach HP Pavilion DV 6000 i DV9000. Piski z głośników – co oznaczają?

$
0
0

Laptopy to przydatne urządzenia, jednak czasami zdarza się – zgodnie z powiedzeniem „złośliwość rzeczy martwych”, że odmówią posłuszeństwa w najmniej oczekiwany momencie. Na szczęście niektórzy producenci w tym firma HP, wyposażyła swoje laptopy w system komunikowania błędów. Nawet jeśli laptop się nie włącza, to dość często próbuje nam zakomunikować co mu dolega za pomocą sekwencji migających kontrolek albo za pomocą określonej sekwencji sygnałów dźwiękowych. Dzięki temu możemy zbliżyć się do źródła problemu i niekiedy naprawić go samodzielnie.

Tutaj dowiesz się, co oznaczają poszczególne błędy  kody błędów w laptopach firmy HP. Opiszemy także jaka czynność jest konieczna przy danym kodzie błędów, dzięki czemu będziesz wiedzieć czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie czy konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

Laptopy HP z legendarnej już serii DV6000/DV9000 komunikują swoje błędy za pomocą głośników, wydając określoną sekwencję dźwięków długich i krótkich w różnej ilości. Zliczając te sygnały i określając ich długość, możemy z dużą trafnością stwierdzić co dolega naszemu laptopowi.

Dźwiękowe kody błędów laptop HP Pavilion DV6000 i DV9000:

Sygnał dźwiękowy Co oznacza Co należy zrobić
Jeden krótki Wszystko w porządku. Jeden dźwięk oznacza, że procedura POST została zakończona powodzeniem i wszystko jest w porządku.
Dwa krótkie Błąd uruchamiania, opis błędu pokaże się na ekranie. Zastosować działanie adekwatne do błędu przedstawionego na ekranie.
Ciągły dźwięk Błąd z zasilaniem płyty głównej, problem z klawiaturą lub błąd z innym urządzeniem. Wymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Powtarzające się krótkie dźwięki Ogólny problem z płytą główną Wymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Jeden długi, dwa krótkie Uszkodzona karta graficzna Wymiana karty graficznej na nową (częsty problem w tych laptopach).

Co najlepiej zrobić?

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem to jak najbardziej to zrób, jeśli jednak problem przerasta Twoje możliwości, najlepiej skontaktuj się z serwisem laptopów i zleć rozwiązanie problemu fachowcom.

 

Napisz na naszym forum lub zapytaj fachowca na czacie

Nie znalazłeś tutaj wszystkich informacji? Temat Twoim zdaniem nie jest do końca wyczerpany? Masz jakieś uwagi lub pytania?

Po to jest forum, czat i możliwość wysłania wiadomości. Śmiało – pytaj :)

Zadając pytanie pamiętaj, aby podać dokładny model laptopa oraz szczegółowo opisać problem – ułatwi nam to znalezienie skutecznego rozwiązania.

[contact-form-7]

Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

$
0
0

laptop-wylaczasie-podczas-graniaLaptop wyłącza się podczas grania

  • Dlaczego

  • Co zrobić

  • Jak zrobić

wyjaśnienie i porady

Słowo wstępu:

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, że podczas grania, laptop nagle się wyłączył, bez żadnego ostrzeżenia – tak jakby po prostu odcięto od niego zasilanie? Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz przyczynę tego problemu oraz jego rozwiązanie. Zaprezentowane tutaj porady także pozwolą Ci znacznie obniżyć temperaturę pracy laptopa co na pewno przełoży się na komfort pracy -laptop będzie pracował znacznie ciszej, będzie chłodniejszy no i co najważniejsze – laptop przestanie się wyłączać podczas grania.

Dlaczego laptop wyłącza się podczas grania?

Odpowiedź jest prosta – laptop po prostu się przegrzewa i gdy osiągnie temperaturę krytyczną, zaczyna działać zabezpieczenie, które odcina zasilanie aby zapobiec uszkodzeniu laptopa.

Ale dlaczego laptop wyłącza się podczas grania? Otóż dlatego, że gry są najbardziej wymagającymi „programami” z jakimi może zmierzyć się laptop, szczególnie nowe, trójwymiarowe gry z zaawansowaną grafiką. Podczas grania wszystkie podzespoły laptopa (procesor, pamięć RAM, karta graficzna, zasilanie) pracują na maksimum swoich możliwości a to z kolei przekłada się na ilości wydzielanego ciepła.

Ale dlaczego laptop się przegrzewa? Przegrzewanie się laptopa może powodować co najmniej kilka czynników. Na pewno najczęściej spotykanym jest po porostu zaniedbywanie regularnej konserwacji laptopa – czyli okresowe czyszczenie układu chłodzenia. Najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa to:

Zakurzony układ chłodzenia – zgromadzony kurz uniemożliwia przepływ powietrza między żeberkami radiatora. Ciepłe powietrze zamiast wylatywać z laptopa, zostaje w nim, doprowadzając do przegrzania.

Zaschnięta pasta termoprzewodząca i utrata jej właściwości – żeby ciepło z podzespołów laptopa zostało jak najlepiej odprowadzone, stosuje się między nimi a elementem chłodzącym (radiatorem) pastę termoprzewodzącą. Jest to substancja, która znacznie poprawia transfer ciepła między dwoma powierzchniami. Jeśli pasta ta wyschnie, traci swoje właściwości, znacznie pogarszając wymianę ciepła. Dodatkowo jeśli dołączymy do tego zakurzony układ chłodzenia mamy gotową receptę na szybkie przegrzewanie się laptopa.

Używanie laptopa na nieodpowiedniej powierzchni – często użytkownicy laptopów grzeszą używając urządzeń na powierzchniach zupełnie do tego nieprzeznaczonych – na kolanach, na kołdrach, na kocu, zatykając często jego otwory wentylacyjne, którymi ulatuje nagrzane powietrze. Laptop powinien zdecydowanie stać na płaskiej, twardej powierzchni – na biurku, na stole – nigdy na żadnej miękkiej powierzchni!

laptop-przegrzewa-się-pasta-termoprzewodzaca-laptop-gpu-cpu

Tak wygląda pasta termoprzewodząca, która na pewno już nie spełnia swojej roli.

zaschnięta-pasta-laptop-przegrzewa-się

Uschnięta pasta termoprzewodząca nie wymieniana od nowości. Taka pasta nie ma praktycznie żadnych właściwości termoprzewodzących.

laptop-przegrzewa-się-kurz-hp-pavilion-dv9000

Nagromadzony kurz w układzie chłodzenia laptopa. Taki kołtun kurzu zdecydowanie utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać - zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać – zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Co zrobić żeby laptop nie wyłączał się podczas grania?

To proste – wyczyścić układ chłodzenia z kurzu oraz wymienić pastę termoprzewodzącą na nową, dobrej jakości. Brzmi to banalnie, jednak zrealizowanie tego może już nastręczyć sporych problemów. Dlaczego? Ponieważ duża części laptopów wymaga całkowitego rozkręcenia aby dostać się do systemu chłodzenia. Także kupno dobrej jakości pasty termoprzewodzącej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie wspominając już o chemii, która niekiedy jest konieczna do rozpuszczenia starej skorupy jaką pozostawiła zeschnięta pasta, ponieważ próba jej zdrapania, może skończyć się uszkodzeniem laptopa.

Tak więc albo zadecydujemy się na samodzielną próbę wyczyszczenia laptopa, albo oddamy go w ręce specjalistów. Koszt takiej usługi nie jest wysoki.

Dodatkowo aby nieco obniżyć temperaturę pracy laptopa, możemy zacząć używać podkładek chłodzących. Są to podstawki, które najczęściej posiadają co najmniej jeden wentylator, który nadmuchuje laptopa od spodu, zapewniając cyrkulację powietrza pod nim. W dużej części przypadków pomaga to nieco obniżyć temperaturę pracy. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko wspomaganie chłodzenia a nie skuteczne rozwiązanie problemu przegrzewania się laptopa!

Dlaczego NIE czyścić laptopa sprężonym powietrzem?
Pozornie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, jednak nie polecamy takiej metody z prostej przyczyny – powietrze wdmuchiwane do wnętrza laptopa, odrywa kurz, który może wpaść między łopatki wentylatora skutecznie go blokując – w taki przypadku możemy więcej zaszkodzić niż pomóc.

Arctic Cooling MX2 - jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Arctic Cooling MX2 – jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Cleanser IPA - alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Cleanser IPA – alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

podkładka-chłodząca-zasada-działania

Zasada działania podkładki chłodzącej pod laptopa.

Jak samemu wyczyścić laptopa?

Aby samodzielnie wyczyścić laptopa, będziesz potrzebował narzędzia:

  • Śruborkrętu krzyżakowego
  • Śrubokrętu płaskiego
  • Nowej, dobrej jakości pasty termoprzewodzącej
  • Preparatu do usunięcia starej pasty termoprzewodzącej
  • Wacików i chusteczek higienicznych
  • Instrukcji, jak zdemontować laptopa (tak zwany service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć)

Wymagane umiejętności:

  • Zręczność i ostrożność
  • Precyzja
  • Minimalna wiedza na temat obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi
  • Niekiedy cierpliwość

Zdjęcia będą tutaj niepotrzebne, ponieważ jeśli posiadasz już instrukcję (service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć) opisującą jak rozebrać Twojego laptopa – wszystkie niezbędne ilustracje powinny być w tej instrukcji zawarte. Tak więc gdy już rozkręcisz laptopa i będziesz miał przed sobą płytę główną ze zdjętym układem chłodzenia:

Układ chłodzenia wyczyść z kurzu za pomocą pędzelka lub innych metod i narzędzi, które uznasz za konieczne (układy chłodzenia często są zróżnicowane w swojej konstrukcji, dlatego trudno tu opisać jednolity proces czyszczenia).

Z miejsc, które stykały się z procesorem i innymi chipami usuń resztę starej pasty, najlepiej za pomocą alkoholu izopropylowego i chusteczki. Jeśli warstwa jest twarda, możesz spróbować ją zeskrobać, jednak żadnym metalowym narzędziem, aby nie porysować powierzchni – spróbuj czymś miększym np, wykałaczką albo kartą telefoniczną bądź innym plastikowym narzędziem.

Tak samo usuń starą pastę z procesora i innych chipów. Jeśli stara warstwa jest twarda, do jej zeskrobania też użyj delikatnych narzędzi. Zachowaj tutaj szczególną ostrożność, gdyż krzemowe rdzenie chipów są bardzo kruche! Nie używaj zbyt dużej siły, poświęć więcej czasu, ale zrób to delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku możesz nieodwracalnie uszkodzić któryś z chipów!

Po usunięciu starej pasty nałóż nową. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Nałóż odrobinę nowej pasty na chip i rozsmaruj ją za pomocą np. karty telefonicznej tak jakbyś smarował kanapkę masłem. Drugi sposób to nałożenie małej ilości pasty (odrobinę większej niż główka od szpilki) na środek chipu. Docisk radiatora podczas zakładania chłodzenia, powinien równomiernie rozprowadzić nową pastę.

Złóż laptopa z powrotem i ciesz się wyczyszczonym chłodzeniem, nową pastą i obniżonymi temperaturami pracy!

Jak rozkręcić laptopa?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać „za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to „service manual”, „service guide” oraz „dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

  • Dell N5110 service manual
  • IBM T61 dissasemby
  • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. „Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. „service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej nie została ona ona opublikowana w sieci albo po prostu nie istnieje.

Toshiba Satellite A500/A500D – brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się – naprawa.

$
0
0

satellite-a-500-naprawa-serwis

TOSHIBA A500/A500D

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

Toshiba Satellite A500/A500D – znane problemy z laptopem.

Laptop Toshiba Satellite A500/A500D który jest bohaterem tego wpisu znalazł się tutaj nie bez powodu. Na sam początek trzeba przyznać jedną niezaprzeczalną rzecz, że laptop Toshiba Satellite A500/A500D jest zdecydowanie sprzętem z wysokiej półki zadowalającym swą wydajnością, mimo tego, że został wypuszczony na rynek kilka lat temu, to do dzisiaj potrafi wyprzedzić niejednego laptopa który stoi na półce sklepowej.

Także nienaganny design oraz bardzo dobre głośniki, czynią laptop Toshiba Satellite A500/A500D atrakcyjną jednostką. Wracając do wydajności, jednym z jej fundamentów jest wydajna karta graficzna ATI Mobility RADEON HD4570 lub HD 4650 (zależnie od dokładnego modelu). Karta ta zapewnia wysoką wydajność w grach zawstydzając niejeden komputer stacjonarny. Jednak jak to bywa ze sprzętami wysokiej wydajność, wydalają one też dużo ciepła a co za tym idzie, szybciej się eksploatują. W wyniku przyspieszonej eksploatacji dochodzi w końcu do awarii takiej karty graficznej co często daje objawy takie jak poniżej:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

 

 

satellite-a-500-naprawa-serwis

Laptop Toshiba Satellite A500/A500D. Ładna, solidna i wydajna jednostka, jednak ma kilka małych wad.


Artykuł dotyczy laptopów z serii Toshiba Satellite A500/A500D:
Toshiba Satellite A500-132, Toshiba Satellite A500-11U, Toshiba Satellite A500-15H, Toshiba Satellite A500-14H, Toshiba Satellite A500-19X, Toshiba Satellite A500-12W, Toshiba Satellite A500-17X, Toshiba Satellite A500-1H1, Toshiba Satellite A500-1EE, Toshiba Satellite A500-1H1, Toshiba Satellite A500-1FQ

 

Toshiba Satellite A500/A500D – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon 4650/4570 – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika (atikmdag.sys). Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Uszkodzenie mostka północnego – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy Toshiba Satellite A500/A500D (głownie te z końcówką D i procesorem firmy AMD) posiadają także wadliwy most północny ATI IGP 216-0674026. Jego awaria objawia się głownie czarnym ekranem po włączeniu laptopa. Procesor (tylko w laptopach z procesorem AMD) – Awaria tego procesora objawia się bardzo podobnie do uszkodzenia mostka północnego. Dodatkowo może wystąpić objaw połowicznego uszkodzenia procesora – to znaczy laptop będzie działał poprawnie tylko z jedną pamięcią RAM. Wynika to z tego, że kontroler pamięci RAM jest zintegrowany w procesorze AMD. Inne usterki (pamięć RAM, dysk twardy, napęd optyczny) – Procentowy udział innych usterek jest stosunkowo niski. Względem powyższych dolegliwości, uszkodzenia takie jak pamięć RAM czy dysk są awariami mogącymi z takim samym prawdopodobieństwem zdarzyć się w innych laptopach, więc raczej nie można tego uznać za wskaźnik awaryjności laptopa Toshiba Satellite A500/A500D.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie Toshiba Satellite A500/A500D:

Karta graficzna Radeon 65%
Mostek północny 20%
Procesor AMD 10%
Inne usterki 5%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. -Uszkodzony procesor – Procesor jest montowany w gnieździe na płycie głównej laptopa. Na szczęście gniazdo to umożliwia bezproblemowe wyjęcie procesora i zastąpienie go nową sprawną jednostką. Jednak do tej operacji musisz rozkręcić całego laptopa. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. Uszkodzonego mostka północnego – Mostek północny, podobnie jak karat graficzna, jest układem BGA, czyli też jest przylutowany do płyty głównej laptopa. Ta sytuacja jest niemal identyczna jak w przypadku karty graficznej.
W przypadku uszkodzonej pamięci RAM lub uszkodzonego procesora, możesz wykonać to samodzielnie – wystarczy tylko trochę zręczności oraz podstawowe narzędzia i rzecz jasna – nowe części na podmianę. W przypadku awarii karty graficznej czy też mostka północnego musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie)
Ta kwestia raczej nie podlega większym wątpliwościom. Laptop Toshiba Satellite A500/A500D jest na tyle wydajną i dobrze skonstruowaną jednostką, że wydanie nawet kilkuset złotych na jego naprawę będzie dobrą inwestycją, gdyż za pieniądze wydane na naprawę nie nabędziemy sprzętu choć w połowie tak wydajnego jak laptop Toshiba Satellite A500/A500D. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

 

 

Toshiba Satellite A500/A500D – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

  • Uszkodzenie Karty graficznej Radeon HD 4570/4650.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

 

Tak wyglądają układy BGA:

216-0728014-toshiba-A500d-radeon-4570-bga

Układ BGA karty graficznej Radeon Mobility HD4570. Model układu BGA:216-0728014.

Układ BGa karty graficznej ATI Radeon Mobility HD4650. Model układu BGA: 216-0729042.

Układ BGA karty graficznej ATI Radeon Mobility HD4650. Model układu BGA: 216-0729042.

216-0674026-NB-RX781-RS780MN

Mostek północny 216-0674026. Ten mostek psuje się jedynie w laptopach TOSHIBA A500D z proceorami AMD.

Tak wygląda układy BGA zamontowany module karty graficznej MXM do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D:

216-0728014-l500d-radeon-4570-mxmtoshiba-A500-karta-graficzna-kskae-ls-5001p

Karta graficzna Radeon Mobility HD4650 do laptopa TOSHIBA SATELLITE A500.

ls-5001p-kskae-radeon4650-a500-toshiba

Karta graficzna Radeeon Mobility HD4570 do laptopa TOSHIBA Satellite A500.

Dodatkowo płyty główne do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D:

LA-5001P-toshiba-A500-kskae

Płyta główna dla procesorów AMD. Model LA-5001P.

toshiba-a500-płyta-glowna-KSKAA LA-4991P

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite A500D dla procesorów Intel Core2Duo. Model płyty: LA4991P.

Toshiba-A500-płyta-główna-LA-5361P-K000093520

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite A500 pod procesory Intel Core i3/i5/i7. Model płyty: LA-5361P.

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach (i modułach MXM kart graficznych) układy BGA:

 

Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-5361P NSKAA K0000935205 2MMFG:09A K000093520 Intel + MXM
Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-4991P KSKAA K000078380 Intel + MXM
Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-5001P KSKAE K000011001 AMD + MXM

Moduł MXM (moduł karty graficznej) do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LS-5001P KSKAE – GPU 216-0728014/216-0729042

216-0674026 – Most północny
216-0729042 – Radeon Mobility HD4650
216-0728014 – Radeon Mobility HD4570

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji „Przyczyny problemów”.

Toshiba Satellite A500/A500D – naprawa karty graficznej, wymiana mostka północnego.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej Radeon HD 4570/4650 na fabrycznie nowy

  • Wymiana układu mostka północnego ATI IGP 216-0674026 na fabrycznie nowy

Jak wymienić kartę graficzną i mostek północny na nowe?

Karta graficzna jak i mostek północny w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowany w płytę główną laptopa i trzeba go wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych i mostków północnych w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy karty graficznej w laptopie DELL 17R, lecz w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D procedura ta wygląda bardzo podobnie – za równo dla karty graficznej jak i dla mostka północnego.


 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

SAMSUNG R522 – brak obrazu, czarny ekran, artefakty, nie chce się włączyć – jak naprawić?

$
0
0

Oto laptop SAM SUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.

SAMSUNG R522

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Nie chce się włączyć

  • Artefakty

Skuteczna naprawa

SAMSUNG R522 – znane problemy z laptopem.

SAMSUNG R522 to seria laptopów jednego z największych producentów elektroniki na świecie. Firma SAMSUNG tworząc serię laptopów SAMSUNG R522 skonstruowała laptop uniwersalny. Połączenie wysokiej wydajności z lekką, zwartą obudową a do tego bardzo korzystny współczynnik cena/jakość – czynią laptop SAMSUNG R522 sprzętem o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się jako sprzęt do prac biurowych (dzięki wygodnej klawiaturze) oraz jako wydajny sprzęt do wszelkiego typu multimediów, od filmów HD zaczynając, a na wymagających grach 3D kończąc. Dzięki karcie graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V laptop SAMSUNG R522 jest w stanie zapewnić płynną rozgrywkę zapewniając przy tym wysoki poziom grafiki w nowoczesnych grach.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej ATI Radeon, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia.

Objawy uszkodzenia karty graficznej to między innymi:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

Tak mogą objawiać się niektóre problemy:

samsung-r522-artefakty-pasy

Artefakty na ekranie laptopa SAMSUNG R522. Jeden z kilku objawów uszkodzenia karty graficznej ATI RADEON.

samsung-r522-artefakty-pasy-bluescreen

Niebieski ekran (bluescreen) wywołany błędem sterownika graficznego „atikmdag.sys”. Jest to oznaka uszkodzenia karty graficznej.

samsung-r522-artefakty-pasy-r522

Pasy i kwadraty. Nic innego jak awaria karty graficznej ATI Radeon.

samsung-r522-artefakty-pasy-grafika

„Pocięty” obraz to kolejny objaw awarii karty graficznej ATI Radeon.

Oto laptop SAM SUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.

Oto laptop SAMSUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.


Artykuł dotyczy laptopów z serii SAMSUNG R522:
SAMSUNG NP-R522-JS01PL, SAMSUNG NP-R522-JS02PL, SAMSUNG NP-R522-JS03PL, SAMSUNG NP-R522-JS04PL, SAMSUNG NP-R522-JS06PL, SAMSUNG NP-R522-JS07PL, SAMSUNG NP-R522-FS01PL, SAMSUNG NP-R522-FS02PL, SAMSUNG NP-R522-FS03PL, SAMSUNG NP-R522-FS04PL, SAMSUNG NP-R522-FS05PL, SAMSUNG NP-R522-FS06PL, SAMSUNG NP-R522-FS07PL, SAMSUNG NP-R522-FS08PL, SAMSUNG NP-R522-FS09PL, SAMSUNG NP-R522-FA01PL, SAMSUNG NP-R522-FA02PL, SAMSUNG NP-R522-FA03PL, SAMSUNG NP-R522-FA04PL, SAMSUNG NP-R522-FA05PL, SAMSUNG NP-R522-FA06PL, SAMSUNG NP-R522-FA07PL, SAMSUNG NP-R522-FA08PL, SAMSUNG NP-R522-FA09PL

 

SAMSUNG R522 – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4330/4570/4650/550V – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika (atikmdag.sys). Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy SAMSUNG R522 nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje). Poza tym laptop SAMSUNG R522 jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie SAMSUNG R522:

Karta graficzna Radeon 79%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 21%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. -Uszkodzonego gniazda zasilania – jest ono wlutowane w płytę główną laptopa tak więc do jego wymiany konieczne jest posiadanie stacji lutowniczej najlepiej na gorące powietrze oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy.
W przypadku awarii karty graficznej lub gniazda zasilania musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie.)
W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

 

SAMSUNG R522 – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

  • Uszkodzenie Karty graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

 

Tak wyglądają układy BGA (jest to karta graficzna laptopa SAMSUNG R522):

samsung-r522-ATİ-216-0729042-radeon-hd4650-550v-karta-graficzna

Chipset karty graficznej do laptopa SAMSUNG R522. Model chipsetu: 216-0729042. Model karty graficznej: Radeon HD4650/550V.

Chipset BGA karty graficznej do laptopa Samsung R522. Model chipsetu graficznego: 216-0728014. Model karty: RadeonHD4330/HD4570.

Chipset BGA karty graficznej do laptopa Samsung R522. Model chipsetu graficznego: 216-0728014. Model karty: RadeonHD4330/HD4570.

Karta graficzna ATI Radeon (zaznaczona na czerwono) zamontowana na płycie głównej laptopa.

Karta graficzna ATI Radeon (zaznaczona na czerwono) zamontowana na płycie głównej laptopa.

Tak wygląda płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 w całej swojej okazałości, z widocznym na niej układem graficznym:

Samsung-R522-płyta-główna-216-0728014

Płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 z układem graficznym: 216-0728014. Model karty graficznej: Radeon Mobility HD4330/HD4570.

Samsung-R522-płyta-główna-216-0729042

Płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 z układem graficznym: 216-0729042. Model karty graficznej: Radeon Mobility HD4650/550V.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA:

Płyta główna do SAMSUNG R522: CANNSES/BONN BA92-05711A – Intel + GPU 216-0728014/216-0728016
Płyta główna do SAMSUNG R522: CANNSES/BONN BA92-05711B – Intel + Intel GPU

GPU:
216-0728014 – Radeon Mobility HD4330/HD4570, 216-0728016 – Radeon Mobility HD4570, 216-0729042 – Radeon Mobility HD4650/550V

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji „Przyczyny problemów”.

SAMSUNG R522 – naprawa karty graficznej

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V na fabrycznie nowy

Jak wymienić i kartę graficzną na nową?

Karta graficzna w laptopach z serii SAMSUNG R522 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach SAMSUNG R522 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy laptopa DELL 17R, lecz w laptopach SAMSUNG R522 procedura ta wygląda identycznie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

DELL XPS M1530 – brak obrazu, artefakty, czarny ekran – skuteczna naprawa.

$
0
0

Dell-XPS-M1530-naprawa-serwis

LAPTOP DELL XPS M1530

  • brak obrazu

  • czarny ekran

  • nie chce się włączyć

  • artefakty

najlepsze rozwiązania

Jak skutecznie naprawić te usterki?

Naprawę tych usterek możemy podzielić na dwa rodzaje – skuteczną i nieskuteczną. Oczywiście chcemy naszego laptopa DELL XPS 1530M naprawić skutecznie, tak więc przedstawimy skuteczną metodę naprawy. Jednak możemy też czasami trafić na ofertę nieskutecznej metody – o tym też napiszemy.

Tak mogą objawiać się niektóre problemy:

xps-m-1530-gpu-artefakty

Jeden z objawów uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530 – pasy i podzielony ekran.

xps-1530-gpu-problem

Poszatkowany i poszarpany obraz to też często spotykany objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Dell-XPS-M1530-zepsuta-grafika

Matowiejący, słabo podświetlony ekran,często podzielony. Kolejny objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT na fabrycznie nowy

 Niezalecane i amatorskie metody naprawy:

  • Wygrzewanie karty graficznej (na przykład oparalką, suszarką itp.)

  • Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej

  • Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach z serii DELL XPS M1530 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach DELL XPS M1530 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

UWAŻAJ!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy:
Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

 

Skąd się biorą te usterki

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Główna przyczyna usterek:

  • Uszkodzenie układu BGA Karty graficznej GeForce 8400/8600M GS lub GeForce 8600M GT.

Tak wyglądają układy BGA karty graficznej (jest to karta graficzna laptopa DELL XPS M1530):

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

g-86-730-a2-dell-xps-m1530

Układ G86-730-A2. Jest to karta graficzna GeFroce 8400M GS do laptopa DELL XPS M1530.

Tak wygląda płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 w całej swojej okazałości
z widocznym na niej układem graficznym:

xps-1530-dell-plyta-glowna-g86-730-DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G84-600-A2.

DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M-xps-1530-dell-plyta-glowna

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G86-730-A2.

 

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA:

Płyta główna do DELL XPS M1530:

DH3 MB
07212-2M
48.4W101.02M
REV:A01
PWB P/N:RU479

Układy GPU w DELL XPS 1530:  G84-600-A2 – GeForce 8600M GT, G86-730-A2 – GeForce 8400M GS, G86-770-A2 – GeForce 8600M GS

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej.

 

Inne informacje na temat tego modelu laptopa

Laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją niebanalną. Głownie z powodu designu, który został wyniesiony na wysoki poziom, stawiając poprzeczkę konkurencji. Do produkcji obudowy użyto dużej ilości aluminium i stopów magnezowych, co spotykane jest w ekskluzywnych seriach laptopów. Jednak przez swój design, DELL XPS M1530 łączy w sobie i ekskluzywność i sportowe zacięcie, co może sugerować, że laptop ten jest bardzo wydajnym sprzętem. I faktycznie tak jest, gdyż posiada on mocny dwurdzeniowy procesor INTEL oraz wydajną kartę graficzną z serii GeForce 8600M GT lub GeForce 8400M GS – taki zestaw będzie uniwersalny za równo do codziennego domowego użytku jak i w wymagających grach trójwymiarowych.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej nVidia GeForce, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia. Ten artykuł szczegółowo to opisuje.

Co najczęściej psuje się w laptopach DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.).

Pękanie mocowania chłodzenia. – Zdarza się, że w laptopach DELL XPS M1530 dochodzi do pęknięcia i oderwania się gwintu trzymającego chłodzenia karty graficznej, co często prowadzi do zjawisk takich jak przegrzewanie a co za tym idzie – samoistne wyłączanie się laptopa.

Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy DELL XPS M1530 nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje) albo pęknięcia mocowania chłodzenia karty graficznej. Poza tym laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 71%
Pękające mocowanie chłodzenia 19%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 10%

Czy naprawa laptopa DELL XPS M1530 się opłaca?

W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – brak obrazu, nie uruchamia się, ciemny ekran, nie chce się włączyć. Naprawa.

$
0
0

Toshiba-Satellite-L850

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D

Brak obrazu
Czarny ekran
Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – znane problemy z laptopem.

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D to odpowiedź firmy TOSHIBA na zapotrzebowanie klienteli poszukującej uniwersalności, czyli połączenia wysokiej wydajności z funkcjonalnością i ładnym wyglądem. TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D spełnia wszystkie te wymagania a to za sprawą zastosowania w nim wydajnego procesora firmy Intel z serii Core i3/i5/i7 oraz bardzo wydajnej jak na sprzęt mobilny karty graficznej – Radeon Mobility HD 7670, która pozwoli zaznać rozrywki nawet bardzo wymagającym graczom. Oczywiście laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D doskonale sprawdzi się też jako sprzęt do użytku biurowego i podstawowych czynności takich jak przeglądanie Internetu, muzyka, filmy, dodatkowo 17-calowy ekran z podświetleniem LED zapewnia czytelny obraz o doskonałych kolorach.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej Radeon Mobility HD 7670, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia.

Objawy uszkodzenia karty graficznej to między innymi:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

 

Toshiba-Satellite-L850

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Jednostka bardzo wydajna, ładna i solidna. Gdyby nie awaryjna karta graficzna, laptop ten byłby bliski ideału.


Artykuł dotyczy laptopów z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

L850D-114, L850-1L1, L850D-12Q, L850-1K3, L850-1LE, L850-1H4, L855-15U, L850-153

 

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje). Poza tym laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów. Poniżej procentowy rozkład najczęstszych usterek w tych laptopach:
Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 71%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 29%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. -Uszkodzonego gniazda zasilania – jest ono wlutowane w płytę główną laptopa tak więc do jego wymiany konieczne jest posiadanie stacji lutowniczej najlepiej na gorące powietrze oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy.
W przypadku uszkodzonej pamięci RAM, możesz ją wymienić samodzielnie – wystarczy tylko trochę zręczności oraz podstawowe narzędzia i rzecz jasna – nowe części na podmianę. W przypadku awarii karty graficznej lub gniazda zasilania musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie.)
W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule „Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

-Uszkodzenie Karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak wyglądają układy BGA (jest to karta graficzna laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D):

216-0833000 l850

Układ BGA 216-0833000. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Model karty Radeon Mobility HD 7670

ATI 216-0810028-bga-chip l850

Układ BGA ATI 216-0810028. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D.

Tak wygląda płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D w całej swojej okazałości, z widocznym na niej układem graficznym:
H000050770 Intel + Radeon 7670 PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB REV: 1.1

Płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. W czerwonej ramce zaznaczono układ BGA karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA kart graficznych:

Płyta główna do TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

H000050770 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 1.1
GPU: 216-0810028

H000052750 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 2.1
GPU: 216-0833000

Układy GPU karty graficznej: 216-0833000, 216-0810028

 

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane „zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji „Przyczyny problemów”.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – naprawa karty graficznej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

-Wymiana układu karty graficznej Radeon Mobility HD 7670 na fabrycznie nowy

Jak wymienić i kartę graficzną na nową?

Karta graficzna w laptopach z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopachTOSHIBA SATELLITE L850 / L850D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy laptopa DELL 15R, lecz w laptopach TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D procedura ta wygląda identycznie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

Nie mogę zainstalować sterowników do karty graficznej – wyjaśnienie problemów.

$
0
0

problem-ze-sterownikami-kod-43

Problem z instalacją sterowników karty graficznej:

  • KOD 10

  • KOD 31

  • KOD 43

Wyjaśnienie problemu.

 

Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie problemu z instalacją sterowników do karty graficznej. Problem ten występuje najczęściej nieoczekiwanie – pewnego razu po prostu karta graficzna nie chce działać z pełną wydajnością, nie chcą się uruchomić żadne gry a w menadżerze urządzeń przy karcie graficznej widać wykrzyknik lub znak zapytania.

Także instalator sterowników graficznych ze strony producenta czy to ATI czy nVIdia też nie rozpoznaje karty graficznej i wyświetla komunikat, że nie może dokończyć instalacji, instalacja ręczna z poziomu menadżera urządzeń teżnie przynosi żadnego efektu

Nie możesz zainstalować sterowników do karty graficznej w swoim laptopie? Ten artykuł przybliży Ci najbardziej prawdopodobne przyczyny tego problemu oraz przedstawi jego możliwe rozwiązania.

Nie mogę zaisntalować sterowników do karty graficznej – objaśnienie

Najczęściej problem z instalacją sterowników do karty graficznej, przynosi ze sobą kilka innych objawów, którymi najczęściej są kody błędów i wykrzykniki lub znaki zapytania w menadżerze urządzeń:

Kody błędów sterownika karty graficznej widoczne przy problemie:

  • KOD 10

  • KOD 31

  • KOD 43

Objaśnienia kodów (kliknij na dany kod aby rozwinąć objaśnienie):

KOD 10 – Nie można uruchomić tego urządzenia.

Błąd kod 10 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

-Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia (np. z powodu jego awarii bądź niezgodności).
-Jeden ze sterowników wymaganych przez urządzenie nie uruchamia się lub jest uszkodzony.

Uwaga! W tej sytuacji błąd kod 10 może być bardzo ogólnym komunikatem informującym o pewnego rodzaju nieokreślonym problemie sterownika lub o problemie z urządzeniem.

KOD 31 – To urządzenie nie działa właściwie, ponieważ system Windows nie może załadować sterowników wymaganych dla tego urządzenia.

Błąd kod 31 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

-Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia (np. z powodu jego awarii bądź niezgodności).

Uwaga! W tej sytuacji błąd kod 31 może być bardzo ogólnym komunikatem informującym o pewnego rodzaju nieokreślonym problemie sterownika lub o problemie z urządzeniem.

KOD 43 – System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43).

Błąd kod 43 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia.

System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)

Natomiast menadżer urządzeń przywita nas takim widokiem a instalator sterowników karty graficznej zakomunikuje problem z rozpoznaniem sprzętu i zakończy instalację niepowodzeniem:

problem-z-instalacja-sterownikow-nvidia

Okienko instalatora sterowników karty graficzne nVidia komunikuje niepowodzenie instalacji. Bardzo często oznacza to problem z kartą graficzną.

problem-ze-sterownikami-kod-43

Kod błędu 43 komunikowany przez menadżer urządzeń, oznacza problem z prawidłowym funkcjonowaniem karty graficznej.

Nie mogę zainstalować sterowników do karty graficznej – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami problemów z instalacją karty graficznej jest awaria sprzętowa samej karty – tak pokazuje praktyka. Ale równie dobrze przyczyną może być niekompatybilność karty z danym systemem operacyjnym, uszkodzone bądź nieodpowiednie sterowniki lub co najrzadziej spotykane – uszkodzenie wpisów rejestru. Ostatecznym wykluczeniem przyczyn programowych (czyli wszystkiego co zwiąane z systemem i sterownikami) jest instalacja nowego, czystego systemu operacyjnego z najnoszwymi sterownikami graficznymi pobranymi specjalnie do naszej karty ze strony producenta. Jeśli te czynności nie zmienią stanu rzeczy, prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią sprzętową karty graficznej. Podsumowując:

Najczęstsze przyczyny problemów z instalacją sterowników karty graficznej, rozkład procentowy:

Awaria sprzętowa karty graficznej 64%
Uszkodzony sterownik 16%
Niekompatybilny sterownik 12%
Uszkodzenie rejestru 8%

 

Jak widać, jednak sprzętowa przyczyna wiedzie prym. Spowodowane jest to najczęściej awaryjnością układów graficznych. Problem ten został szerzej opisany w naszych artykułach:

– Naprawa laptopów a awaryjność układów BGA. Dlaczego psują się karty graficzne?
– Wadliwe układy BGA firmy nVidia – lista (zestawienie 2012)
– Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.
– Wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie. Kiedy wymiana układu BGA, co to jest wymiana układu BGA.

Nie mogę zaisntalować sterowników do karty graficznej – naprawa

Zgodnie z najczęstszymi przyczynami (przypomnijmy: Awaria sprzętowa karty graficznej, Uszkodzony sterownik, Niekompatybilny sterownik, Uszkodzenie rejestru) opiszemy rozwiązanie każdego z problemów, które mamy nadzieję, że pomogą przywrócić laptopa do pełnej sprawności. Tak więc:

Problem NR 1:

Awaria sprzętowa karty graficznej.

Rozwiązanie problemu: w przypadku awarii sprzętowej karty graficznej, nie mamy zbyt dużo możliwości. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana karty graficznej na nową i o ile mamy komputer stacjonarny – nie będzie to stanowić większego problemu, o tyle dla posiadaczy laptopa jest to praktycznie niewykonalne samodzielnie, z racji tego iż w laptopach karta graficzna najczęściej wlutowana jest w płytę główną laptopa i po jej wymianę należy zgłosić się do serwisu laptopów.

Jak wymienia się kartę graficzną w laptopie?

Operacja ta nie należy do najprostsyzch, jest praktycznie niewykonalna samodzielnie, bez pomocy specjalistycznego serwisu laptopów się nie obejdzie. Przedstawiamy wymianę karty graficznej w naszym serwisie:

Tak wygląda wymiana karty graficznej w laptopie

Przykładowy film przedstawiający wymianę karty graficznej w laptopie DELL 17R. Wymiana przeprowadzona została w naszym serwisie laptopów:


 

Problem NR 2:

Uszkodzony sterownik

Rozwiązanie problemu: Reinstalacja sterowników karty graficznej. Aby dokonać reinstalacji, należy najpierw pobrać sterownik ze strony producenta naszego układu graficznego, najczęściej będzie to ATI/AMD lub nVidia (kliknij na producenta aby przejść na jego stronę).

Odinsntalowujemy stary sterownik (albo za pomocą panelu sterowania – „Dodaj/Usuń programy” (dla Windows XP) lub „Programy i funkcje” (dla Windows Vista/7/8) ). Jeśli w panelu sterowania nie ma takiej możliwości, to usuwamy sterowniki z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem na kartę graficzną i wybierając „Odinstaluj”.

Uruchamiamy ponownie komputer i instalujemy pobrane przez nas sterowniki. Jeśli problem został rozwiązany to możemy cieszyć się działającą kartą graficzną, jeśli nie, prawdopodobnie mamy któryś z pozostałych problemów.

Problem NR 3:

Niekompatybilny sterownik.

Rozwiązanie problemu: Kolejną możliwością występowania problemów z instalacją sterownika może być po prostu jego niekompatybilność ze sprzętem lub systemem operacyjnym. Mówiąc najprościej – możemy nieumyślnie instalować zły sterownik. Kompatybilność sterownika wyznaczają takie czynniki jak:

-Wersja systemu operacyjnego (Windows XP / Vista / 7 / 8)
-Rodzaj systemu (32 bit lub 64 bit)
-Model karty graficznej

Jeśli nie wiesz jaki masz model karty graficznej możesz to sprawdzić poprzez identyfikator wystąpienia urządzenia (jak to zrobić znajdziesz w naszym poradniku: Jeśli nie możesz znaleźc sterowników – zobacz jak ich szukać.). Resztę rzeczy takich jak wersja i rodzaj systemu znajdziesz w zakładce Mój Komputer>Właściwości.

Problem NR 4:

Problemy z rejestrem

Rozwiązanie problemu: Czasami może dojść do uszkodzenia wpisów sterownika w rejestrze systemowym. Gdy reinstalacja sterowników nie pomaga, możemy spróbować jeszcze raz odinstalować stare sterwoniki (chyba, że już są odinstalowane) oraz dodatkowo usunąć wpisy sterownika w rejestrze. Często sterowniki mimo pozornego odinstalowania pozostawiają po sobie wiele śladów między innymi w rejestrze. Tutaj z pomocą przyjdzie nam mały program Driver Sweeper, który pomoże nam całkowicie pozbyć się sterowników.

Jeśli po odinstalowaniu sterowników, wyczyszczeniu ich pozostałości za pomocą programu Driver Sweeper i ponownej instalacji najnowszych sterowników, dalej mamy problem z kartą graficzną, to prawdopodobnie mamy do czynienia z jej sprzętowym uszkodzeniem.

Marki i serie laptopów w których problem może występować:

Acer

Aspire
TravelMate
Extensa
Timeline

Alienware

Asus

K50 Seria
K70Seria
F3 Seria
F5 Seria
A6 seria

ASMobile

S96S
Z96S

Aristo

Prestige 1700
Prestige 1800

Packard Bell

EasyNote seria

DELL

Inspiron
Latitude
Studio
Vostro
XPS

E-Machines

Gateway

HP (Hewlett-Packard)

Pavilion DV2000
Pavilion DV2500
Pavilion DV6000
Pavilion DV9000
Pavilion DV5
Pavilion DV6
Pavilion DV7
G6
G7
HP ProBook
HP EliteBook
HP Mini
Envy

Lenovo

ThinkPad
IdeaPad
S Seria
U Seria
Y Seria

NTT

Seria Corrino

SAMSUNG

Seria R

SONY VAIO

TOSHIBA

Satellite C Seria L Seria
Qosmio
Portege
Tecra


atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa

$
0
0

atidmagsys

Błąd pliku atikmdag.sys

  • niebieski ekran

  • bluescreen

  • błąd sterownika

  • artefakty

przyczyny i rozwiązania

Skąd się bierze problem z atikmdag.sys

Problem z niebieskim ekranem wywołanym plikiem atikmdag.sys najczęściej ma swoją przyczynę w błędnym przetwarzaniu sterownika graficznego. Za taki stan rzeczy odpowiadać może co najmniej kilka przyczyn:

Główna i najczęstsza przyczyna problemów z atikmdag.sys:

  • Problem sprzętowy z kartą graficzną.

  • Uszkodzenie pliku sterownika graficznego.

Problem sprzętowy z kartą graficzną – Jest to najczęstsza przyczyna niebieskiego ekranu związanego z plikiem atikmdag.sys. Zwiastuje często nadchodzące poważne problemy z kartą graficzną a w konsekwencji jej awarie, która najczęściej kończy się wymianą karty graficznej, problem ten dotyczy kart ATI i jak wskazują statystyki, karty graficzne ATI coraz częściej ulegają awarii. Statystyki poczytać można w naszym artykule: Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.

Uszkodzenie pliku sterownika graficznego – uszkodzenie sterownika graficznego również może powodować niebieski ekran wywołany plikiem atikmdag.sys. W tym wypadku ciężko określić bliższą przyczynę uszkodzenia sterownika, ale najczęściej pomaga jego odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nowej wersji.

 

Jak skutecznie naprawić problem z atikmdag.sys?

Jako że problem z plikiem atikmdag.sys powodowany może być przez co najmniej 2 czynniki przedstawimy 2 najskuteczniejsze rozwiązania tychże problemów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania sprawdzające się w większości przypadków. Zaznaczyć należy, że coraz więcej przypadków w których występuje problem z atikmdag.sys spowodowany jest uszkodzeniem układu graficznego. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej w mobilnych układach graficznych w komputerach przenośnych.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy

  • Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych

 

Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych – jest to pierwsza z czynności jakie należy podjąć w przypadku problemy z plikiem atikmdag.sys. System operacyjny należy uruchomić w trybie awaryjnym (w tym trybie nie ładują się dedykowane sterowniki więc nie powinien wystąpić problem z atikmdag.sys któy jest jednym ze składników sterownika dedykowanego). Następnie z poziomu panelu sterowania odinstalować wszystkie elementy związane ze sterownikami ATI (Catalyst, Catalyst Control Center itp.). Jeśli w menu odinstalowywania nie ma tych pozycji, sterownik należy usunąć z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem myszy na pozycji karty graficznej i wybierając opcje odinstaluj.
Następnie pobieramy najnowsze sterowniki ze strony producenta karty graficznej (link do sterowników ATI) i uruchamiamy komputer w trybie normalnym (jeśli sterowniki odinstalowały się poprawnie, nie powinien pokazać się ponownie niebieski ekran związany z atikmdag.sys). Instalujemy pobrane sterwniki i jeśli instalacja zakończy się powodzeniem oraz komputer uruchomi się ponownie bez pokazania niebieskiego ekranu, a w menadżerze urządzeń w pozycji karta graficzna będzie podany model naszej karty graficznej bez żadnych wykrzykników – problem został rozwiązany.

 

Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy – jeśli instalacja nowych sterowników nie rozwiązuje problemów z niebieskim ekranem i plikiem atikmdag.sys najprawdopodobniej mamy do czynienia z fizycznym uszkodzeniem układu karty graficznej. Przyczyną problemów jest to, że uszkodzony układ nie potrafi poprawnie przetworzyć instrukcji sterownika dedykowanego i z tego powodu pojawia się niebieski ekran komunikujący problem z plikiem atikmdag.sys. Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana układu karty graficznej na nowy. Jednak w większości laptopów układ karty graficznej jest na stałe wlutowany w płytę główną i do jego wymiany niezbędna będzie pomoc specjalistycznego serwisu laptopów.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach  jest w większości w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych BGA w laptopach przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

Inne informacje na temat atikdmag.sys

Plik atikmdag.sys jest jednym z elementów składowych sterownika kart graficznych firmy AMD/ATI. Jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania kart graficznych z rodziny Radeon. Awaria tego pliku może powodować niestabilne zachowanie systemu operacyjnego, ale także awaria sprzętowa karty graficznej może powodować te same objawy. Większość zagadnień związanych z tym tematem została omówiona w powyższej części artykułu.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie – jak wymienić, czy da się wymienić?

$
0
0

Karta graficzna w laptopie:

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

  • jak wymienić

  • czy da się wymienić

  • w jakich laptopach

  • od czego to zależy

porady i opisy

 

Artykuł ten jest uściśleniem tematu wymiany karty graficznej w laptopie. Temat ten już wcześniej został ogólnikowo poruszony w tym artykule: Ile kosztuje wymiana układu BGA w laptopie, koszt karty graficznej, koszt mostka północnego itp.. Ze względu na dużą ilość zapytań na ten temat postanowiliśmy napisać osobny artykuł traktujący wyłącznie o wymianie karty graficznej i wszystkich szczegółach z tym tematem związanych. Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Czy da się samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie?

Pytanie czy da się wymieć kartę graficzną w laptopie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najprościej napisać „to zależy” – bo w rzeczywiście tak jest. Zależy od dosyć sporej ilości czynników. Przede wszystkim karta graficzna w laptopie musi być montowana jako osobny moduł a w większości laptopów dostępnych na rynku karta graficzna wlutowana jest w płytę główną na stałe i nie ma mowy aby przeciętny użytkownik w domowych warunkach poradził sobie z wymianą takiej karty graficznej.

Zależy to też od konieczności dla jakiej wymieniamy kartę graficzną w laptopie. Dwie najczęstsze i chyba jedyne to albo chęć zmodernizowania karty na lepszy model albo po prostu wymiana jej na sprawną, gdy stara się zepsuje.

Kartę graficzną w laptopie można wymienić  samodzielnie gdy:

Laptop posiada złącze typu MXM. Umożliwia to wymianę karty na lepszy model.

MXM jest interfejsem ustandaryzowanym, co oznacza, że jeśli mamy w naszym laptopie kartę graficzną z tym interfejsem, najprawdopodobniej jest możliwość jej wymiany np. na wydajniejszy model. Jednak nie jest to jedyny warunek jaki musi być spełniony.

Karta graficzna ze złączem MXM.

Karta graficzna ze złączem MXM.

 

Jest jeszcze kilka innych warunków jakie muszą być spełnione. Są 4 typy złącz MXM pierwszej generacji oraz 2 typy złącz MXM drugiej generacji. Pierwsza i druga generacja nie są miedzy sobą kompatybilne. Natomiast wewnątrz danej generacji karty są ze sobą kompatybilne wstecz, lecz nie są kompatybilne w przód. Dla przykładu: Mamy laptopa ze złączem MXM pierwszej generacji, czwartego typu i chcemy w nim zamontować kartę również pierwszej generacji ale typu drugiego – karta zadziała. Natomiast nie zadziała gdy będziemy mieli złącze pierwszej generacji, pierwszego typu a zamontujemy kartę czwartego typu. Taka sama analogia funkcjonuje w złączu drugiej generacji.

Dodatkowo musimy zwrócić uwagę czy karta, którą chcemy zamontować ma odpowiedni rozstaw otworów montażowych na chłodzenie. Ważne też jest aby sprawdzić, czy karta fizycznie zmieści się do obudowy laptopa oracz czy jej elementy nie będą kolidować na przykład z radiatorem bądź innymi częściami laptopa (znane są przypadki, gdzie przy wymianie karty cewka zasilająca zahaczała o radiator co uniemożliwiało zamocowanie chłodzenia). Kolejną ważną rzeczą jest tak zwany VGA BIOS – mimo pozornej kompatybilności według standardu MXM, niektórzy producenci „brandują” swoje karty, to znaczy wgrywają w nich odpowiedni VGA BIOS, który umożliwia uruchomienie danej karty tylko w ich laptopie. Na przykład nie uruchomimy karty z laptop Acer w laptopie DELL itp.

Tak więc podsumowując, warunki jakie muszą być spełnione to:

  • Kompatybilność złącza (generacja, typ)
  • Pasujące wymiary karty
  • Pasujący rozstaw otworów montażowych na chłodzenie
  • Brak elementów uniemożliwiających założenie chłodzenia (np wystające cewki)
  • Kompatybilność programowa (VGA BIOS)

Dla ułatwienia dodamy tabelkę pokazującą generacje i typy złącz MXM i zależności między nimi:

MXM PIERWSZEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Ilość pinów Kompatybilność modułów Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Maksymalny rozmiar GPU
MXM-I 70mm 68mm 230 I I 18W 35 mm²
MXM-II 73mm 78mm 230 I, II II 35W 35 mm²
MXM-III (HE) 82mm 100mm 230(232) I, II, III, HE II, III, HE 75W 40 mm²
MXM-IV 82mm 117mm 230 I, II, III, IV I, II, III, IV

 

MXM DRUGIEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Kompatybilność modułu Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Szerokość szyny pamięci
MXM-A 82mm 70mm A A 55W 64-bit lub 128-bit
MXM-B 82mm 105mm A, B A, B 100W 256-bit

Kartę też można wymienić samodzielnie gdy laptop posiada osobne, dedykowane (nie MXM) złącze na kartę graficzną.

W tym przypadku pole do popisu jeśli chodzi o modernizację, jest niewielkie jeśli nie zerowe (ale to też zależne jest od modelu i producenta laptopa). Generalnie tematu tego nie da się ująć w tym artykule, gdyż nie ma dostępnych wielu informacji na temat zamienności kart graficznych na złączach innych niż MXM. Informacji na temat możliwości wymiany karty w takim przypadku radzimy szukać po forach internetowych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wymienne karty nie będące w standardzie MXM mają nietypowe i nieregularne wymiary (w przeciwieństwie do MXM, gdzie wymiary są z góry określone przez unifikację standardu). Przykładowe karty z osobnym złączem nie będące w standardzie MXM:

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

W obu kartach widać inny typ złącza (wystarczy porównać ze złączem MXM aby zobaczyć różnicę). Dla łatwiejszego zrozumienia przedstawiamy poniższą ilustrację:
Porównanie typów złącz kart graficznych w laptopach.

Porównanie typów złącz kart graficznych w

Podsumowując: W tym przypadku da się wymienić kartę lecz tylko w przypadku konieczności, bo o modernizacji możemy raczej zapomnieć.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Gdy nasz laptop posiada złącze MXM lub dedykowane złącze karty graficznej, to zadanie mamy ułatwione. W zależności od modelu laptopa – wystarczy, że odkręcimy dolną pokrywę serwisową i już mamy dostęp do karty graficznej (np. Acer 7520G). W niektórych konstrukcjach (np. Compal FL90) trzeba się więcej napracować i rozebrać całego laptopa aby dostać się do gniazda MXM i karty graficznej.
Niemniej jednak do wymiany karty graficznej na MXM lub dedykowanym złączu wystarczy nam śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz odrobina cierpliwości i zdolności manualnych. Dodatkowo możemy posiłkować się tzw. „Service Manualem” czyli instrukcją opisującą jak krok po kroku rozebrać laptopa. Jednak nie wszyscy producenci laptopów taką instrukcję udostępniają, jednak przed rozkręcaniem laptopa warto jej poszukać w Internecie.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Gdy nasz laptop nie posiada złącza MXM ani dedykowanego złącza karty graficznej – samodzielnie nie wymienimy karty graficznej, gdyż jest wlutowana w płytę główną laptopa. Jednak da się ją wymienić z pomocą serwisu laptopów, lecz tutaj też możliwości wymiany są ograniczone do jednego konkretnego modelu – czyli kartę graficzną wymieniamy na nową tylko wtedy gdy zepsuje się stara – możliwości modernizacji nie ma. Wymiana wlutowanej karty jest operacją skomplikowaną, wymagającą odpowiednich narzędzi i wiedzy. Dokładniej opisaliśmy to w naszym artykule: Wymiana karty graficznej w laptopie – Procedura

 

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Jak się wymienia kartę lutowaną do płyty głównej laptopa?

Oto film prezentujący wymianą karty graficznej lutowanej do płyty głównej. Wymiana ta została przeprowadzona w naszym serwisie laptopów:

Programowanie BIOS w laptopie, wgrywanie BIOS do laptopa po nieudanej aktualizacji, uszkodzenie BIOS.

$
0
0

W tym artykule dowiesz się jak wygląda programowanie BIOSu w laptopach praktycznie wszystkich firm – Acer, Asus, DELL, eMachines, Fujitsu Siemens, HP, Lenovo, IBM, SAMSUNG, TOSHIBA i wielu innych.

Do uszkodzenia BIOSU dochodzi najczęściej z trzech powodów: po nieudanej aktualizacji, z powodu wgrania złego BIOSu (najczęściej wynika to z „kombinowania” wbrew zaleceniom producenta ;) ) lub też z powodu samoczynnego uszkodzenia się BIOSu co jest coraz częściej spotykane w nowych laptopach.

Uszkodzenie BIOSu jakie są objawy?

Oto lista najczęściej spotykanych zachowań laptopa przy uszkodzeniu BIOSu:

  • Uruchamia się, ale brak obrazu
  • Nie uruchamia się w ogóle, nie reaguje na włącznik
  • Stoi na logo startowym albo na  napisach startowych
  • Miga dwukrotnie diodą CAPS-LOCK i NUM-LOCK (w laptopach HP Pavilion)
  • Piszczy 5 razy z głośników (w laptopach DELL)
  • Wyłącza się po 5-15-20-25 minutach pracy bez żadnego powodu (dotyczy to najczęściej uszkodzenia wsadu EC lub PCH, który jest czymś bardzo podobnym do BIOS, ale jest częścią układu KBC bądź mostu PCH)

Uszkodzenie BIOSu w laptopie może także powodować wiele innych objawów, których nie sposób tutaj opisać gdyż jest ich zbyt wiele – jednak przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.

Co to jest BIOS i do czego służy, jak wygląda i gdzie się znajduje?

Co to jest BIOS?

Wyraz BIOS jest tak naprawdę skrótem od Basic Input Output System czyli po polsku – Podstawowy System Wejścia i Wyjścia. Jest on pierwszym programem jaki uruchamia się wraz ze startem laptopa (dopiero później ładuje się system operacyjny). Zarządza on wszystkimi podstawowymi urządzeniami laptopa i ich dostępem do zasobów komputera, pozwala je włączać, lub wyłączać. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że BIOS jest podstawowym programem płyty głównej który mówi jej jak ma działać, dopóki nie uruchomi się system operacyjny, który w większości przejmuje rolę BIOSu i kontrolę nad komputerem.

Gdzie się znajduje BIOS?

BIOS sam w sobie jest programem więc fizycznie nie istnieje natomiast jak każdy program – musi gdzieś być zapisany. BIOS zapisywany jest na kościach pamięci FLASH. Rodzajów tych kości jest wiele (w różnych obudowach, z różnymi ilościami nóżek, o różnych pojemnościach) natomiast ich zadanie jest takie samo – przechować zapisany program jakim jest BIOS i umożliwić jego odczyt gdy tylko będzie potrzebny.

32tsop

Kość BIOS w obudowie TSOP 32. Często stosowana w starszych modelach laptopów.

pllc32-bios

Kość BIOS w obudowie PLLC 32. Kość często stosowana też w komputerach stacjonarnych.

windpond-8-sop

Kość BIOS w obudowie 8-SOP. Obecnie najpopularniejszy rodzaj kości BIOS w laptopach.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zaprogramować od nowa kośc BIOS, jak wgrać nowy BIOS?

Jeśli już jesteś tym nieszczęśnikiem, któremu uszkodził się BIOS w laptopie czy to w skutek błędu przy aktualizacji czy też po prostu z powodu złośliwości rzeczy martwych – jest dla Ciebie ratunek :)

Samodzielnie:

Jednak nie w każdym przypadku poradzisz sobie z nim samodzielnie. Niektórzy producenci laptopów (np. Acer, HP) oferują procedurę zwaną CRISIS BIOS RECOVERY – dzięki niej będziesz mógł przywrócić sprawny BIOS bez konieczności oddawania laptopa do serwisu, lecz warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać (a przy poważnym uszkodzeniu BIOS nie zawsze tak się dzieje). Dodatkowo w starszych modelach laptopów do przeprowadzenie tej procedury konieczna jest stacja dyskietek 1,44 na USB (w nowszych laptopach można to zrobić z pendrive).

Procedura Crisis Bios Recovery jest zróżnicowana w zależności od producenta laptopa i producenta BIOS (tak – BIOS piszą niezależne od producentów laptopów firmy). W tym artykule nie dalibyśmy rady zmieścić wszystkich opisów, jednak łatwo będzie Ci je znaleźć za pomocą wyszukiwarki wpisując „Crisis Bios Recovery + model i marka Twojego laptopa”. 

Abyś nie bał się samodzielnie spróbować przywrócić Twojego laptopa do życia, poniżej jest link do artykułu opisującego szczegółowo przykładową procedurę Crisis Bios Recovery dla starszej serii laptopów HP Pavilion DV6000 / 9000:

Procedura Crisis Bios Recovery DV6000 / 9000

Film prezentujący jak procedura ta wygląda:

 

Gdy nie dasz rady samodzielnie:

Niestety często jest tak, że choć nie chcemy to musimy skorzystać z pomocy fachowca. Będzie to konieczne jeśli Twój laptop w ogóle się nie włącza lub nie da się na nim wykonać procedury Crsis Bios Recovery. Wtedy konieczny będzie serwis laptopów, który dysponuje przede wszystkim programatorem do kości BIOS, po drugie odpowiednim wsadem do tej kości a po trzecie – wiedzą jak to zrobić.

podstwaka-progrmatora

Umieszczanie kości BIOS w specjalnym adapterze do programatora.

programator

Umieszczanie adaptera z kością BIOS w programatorze.

 

 

 

 

 

 

 

Generalnie programowanie kości BIOS z programatora wymaga najczęściej kompletnego rozebrania laptopa na czynniki pierwsze i użycia lutownicy do wylutowania kości BIOS (bardzo rzadko zdarza się aby kość można było wyjąć bez lutowania i rozkręcania laptopa). Programowanie kości za pomocą programatora to:

  • Rozkręcenia laptopa na części pierwsze
  • Wylutowanie kości BIOS z płyty głównej i umieszczenie jej w programatorze
  • Znalezienie sprawnego BIOSU
  • Wgranie BIOSu do kości
  • Wlutowanie kości BIOS na płytę główną laptopa
  • Złożenie laptopa

Tak to wygląda w praktyce:

Częstym problemem po wgraniu BIOS z programatora jest wyzerowanie numerów seryjnych jak i kodów regionalnych laptopa co powodować może nieprawidłowe działanie niektórych jego funkcji jak np karta Wi-Fi i LAN (wyzerowanie macadress), klawiatura numeryczna itp. Tak więc po wgraniu BIOS z programatora i tak często trzeba uzupełniać dodatkowe wartości za pomocą narzędzi producenta – tzw „DMI Tool”.

Więc co powinienem zrobić gdy uszkodził mi się BIOS?

Po prostu skorzystaj z któregoś powyżej przedstawionego sposobu. Jeśli jesteś złotą rączką możesz też samodzielnie spróbować z programowaniem BIOS, podstawowe programatory można nabyć w cenie poniżej 100 zł, można je też zrobić samemu na podstawie dostępnych w internecie schematów. Jednak koszty i ryzyko związane z samodzielnym programowaniem powodują, że lepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu gdyż cena usługi programowania BIOS jest niewiele większa niż cena samodzielnej naprawy – a gdy coś zepsujesz – trzeba będzie płacić jeszcze więcej.

Kody błędów w laptopach HP Pavilion DV 6000 i DV9000. Piski z głośników – co oznaczają?

$
0
0
hp pavilion dv600 naprawa serwis bga

HP Pavilion DV6000 – laptop z wadą fabryczną układu BGA karty graficznej. Na tą samą wadę cierpią laptopy z serii Pavilion DV9000 gdyż obie serie posiadają praktycznie tą samą płytę główną.

Laptopy to przydatne urządzenia, jednak czasami zdarza się – zgodnie z powiedzeniem „złośliwość rzeczy martwych”, że odmówią posłuszeństwa w najmniej oczekiwany momencie. Na szczęście niektórzy producenci w tym firma HP, wyposażyła swoje laptopy w system komunikowania błędów. Nawet jeśli laptop się nie włącza, to dość często próbuje nam zakomunikować co mu dolega za pomocą sekwencji migających kontrolek albo za pomocą określonej sekwencji sygnałów dźwiękowych. Dzięki temu możemy zbliżyć się do źródła problemu i niekiedy naprawić go samodzielnie.

Tutaj dowiesz się, co oznaczają poszczególne błędy  kody błędów w laptopach firmy HP. Opiszemy także jaka czynność jest konieczna przy danym kodzie błędów, dzięki czemu będziesz wiedzieć czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie czy konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

Laptopy HP z legendarnej już serii DV6000/DV9000 komunikują swoje błędy za pomocą głośników, wydając określoną sekwencję dźwięków długich i krótkich w różnej ilości. Zliczając te sygnały i określając ich długość, możemy z dużą trafnością stwierdzić co dolega naszemu laptopowi.

Dźwiękowe kody błędów laptop HP Pavilion DV6000 i DV9000:

Sygnał dźwiękowyCo oznaczaCo należy zrobić
Jeden krótkiWszystko w porządku.Jeden dźwięk oznacza, że procedura POST została zakończona powodzeniem i wszystko jest w porządku.
Dwa krótkieBłąd uruchamiania, opis błędu pokaże się na ekranie.Zastosować działanie adekwatne do błędu przedstawionego na ekranie.
Ciągły dźwiękBłąd z zasilaniem płyty głównej, problem z klawiaturą lub błąd z innym urządzeniem.Wymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Powtarzające się krótkie dźwiękiOgólny problem z płytą głównąWymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Jeden długi, dwa krótkieUszkodzona karta graficznaWymiana karty graficznej na nową (częsty problem w tych laptopach).

Co najlepiej zrobić?

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem to jak najbardziej to zrób, jeśli jednak problem przerasta Twoje możliwości, najlepiej skontaktuj się z serwisem laptopów i zleć rozwiązanie problemu fachowcom.

Lenovo G480 G580 Konwersja DISCRETE na UMA Wistron LG4858 11291-1

$
0
0
Zapytaj lub zgłoś problem z plikiem / treścią
UWAGA! PRZECZYTAJ PRZED ZAKUPEM! Kupując ten poradnik miej świadomość, że porusza on kwestie związane z ingerencją w elektronikę laptopa. Aby poradnik był użyteczny może być konieczne posiadanie takich narzędzi jak miernik uniwersalny czy lutownica oraz dodatkowo umiejętność posługiwania się nimi oraz podstawowa znajomość czytania schematów elektronicznych. Prosimy o rozważny zakup!

lenovo-g480-g580-konwersja-discrete-na-uma-wistron-lg4858-11291-1-thumbLenovo G480 G580

Konwersja DISCRETE na UMA

Płyta Wistron LG4858 11291-1

Jak wyłączyć grafikę nVidia na stałe?

Wykonano na modelu z obsadą:

  • PCH: SLJ8E
  • GPU: N13M-GE-B-A2 (działa także z innymi układami)

Konwersja z grafiki dedykowanej na zintegrowaną jest w tym modelu możliwa poprzez wykonanie kilku modyfikacji na płycie głównej. Laptop ten i płyta w nim użyta posiadają fizycznie dwie karty graficzne – dedykowaną GeForce serii 600M Series (lub innej zależnie od konfiguracji laptopa) i zintegrowaną Intel HD Graphics. Modyfikacja ta pozwala obniżyć koszty naprawy sprzętu i jest idealna dla klientów, którzy nie wymagają od laptopa wykonywania zadań związanych z użyciem wydajniejszej grafiki dedykowanej i zaspokaja ich wydajność grafiki Intel radzącej sobie bez problemu z większością zadań takich jak przeglądanie Internetu, oglądanie filmów czy słuchanie muzyki.

Modyfikacja ta czyli przerobienie płyty z grafiki dedykowanej na zintegrowaną pozwala Ci:

  • Zmniejszyć koszty naprawy dla klienta, który nie potrzebuje grafiki dedykowanej i używa komputera tylko do prostych zadań.
  • Zniwelować ryzyko awarii laptopa w przyszłości – grafiki Intel w porównaniu do nVidia są statystycznie o wiele bardziej trwałe.
  • Wydłużyć czas pracy laptopa na baterii – grafiki Intel pobierają wiele mniej prądu.
  • Obniżyć temperaturę pracy laptopa – grafiki Intel wydzielają o wiele mniej ciepła.

OPIS KONWERSJI:

To tylko fragment artykułu. Aby zobaczyć całość kliknij w przycisk Kup teraz.

Dodaj do koszyka

lenovo-g480-g580-konwersja-discrete-na-uma-wistron-lg4858-11291-1-demo

Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

$
0
0

laptop-wylaczasie-podczas-graniaLaptop wyłącza się podczas grania

  • Dlaczego

  • Co zrobić

  • Jak zrobić

wyjaśnienie i porady

Słowo wstępu:

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, że podczas grania, laptop nagle się wyłączył, bez żadnego ostrzeżenia – tak jakby po prostu odcięto od niego zasilanie? Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz przyczynę tego problemu oraz jego rozwiązanie. Zaprezentowane tutaj porady także pozwolą Ci znacznie obniżyć temperaturę pracy laptopa co na pewno przełoży się na komfort pracy -laptop będzie pracował znacznie ciszej, będzie chłodniejszy no i co najważniejsze – laptop przestanie się wyłączać podczas grania.

Dlaczego laptop wyłącza się podczas grania?

Odpowiedź jest prosta – laptop po prostu się przegrzewa i gdy osiągnie temperaturę krytyczną, zaczyna działać zabezpieczenie, które odcina zasilanie aby zapobiec uszkodzeniu laptopa.

Ale dlaczego laptop wyłącza się podczas grania? Otóż dlatego, że gry są najbardziej wymagającymi „programami” z jakimi może zmierzyć się laptop, szczególnie nowe, trójwymiarowe gry z zaawansowaną grafiką. Podczas grania wszystkie podzespoły laptopa (procesor, pamięć RAM, karta graficzna, zasilanie) pracują na maksimum swoich możliwości a to z kolei przekłada się na ilości wydzielanego ciepła.

Ale dlaczego laptop się przegrzewa? Przegrzewanie się laptopa może powodować co najmniej kilka czynników. Na pewno najczęściej spotykanym jest po porostu zaniedbywanie regularnej konserwacji laptopa – czyli okresowe czyszczenie układu chłodzenia. Najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa to:

Zakurzony układ chłodzenia – zgromadzony kurz uniemożliwia przepływ powietrza między żeberkami radiatora. Ciepłe powietrze zamiast wylatywać z laptopa, zostaje w nim, doprowadzając do przegrzania.

Zaschnięta pasta termoprzewodząca i utrata jej właściwości – żeby ciepło z podzespołów laptopa zostało jak najlepiej odprowadzone, stosuje się między nimi a elementem chłodzącym (radiatorem) pastę termoprzewodzącą. Jest to substancja, która znacznie poprawia transfer ciepła między dwoma powierzchniami. Jeśli pasta ta wyschnie, traci swoje właściwości, znacznie pogarszając wymianę ciepła. Dodatkowo jeśli dołączymy do tego zakurzony układ chłodzenia mamy gotową receptę na szybkie przegrzewanie się laptopa.

Używanie laptopa na nieodpowiedniej powierzchni – często użytkownicy laptopów grzeszą używając urządzeń na powierzchniach zupełnie do tego nieprzeznaczonych – na kolanach, na kołdrach, na kocu, zatykając często jego otwory wentylacyjne, którymi ulatuje nagrzane powietrze. Laptop powinien zdecydowanie stać na płaskiej, twardej powierzchni – na biurku, na stole – nigdy na żadnej miękkiej powierzchni!

laptop-przegrzewa-się-pasta-termoprzewodzaca-laptop-gpu-cpu

Tak wygląda pasta termoprzewodząca, która na pewno już nie spełnia swojej roli.

zaschnięta-pasta-laptop-przegrzewa-się

Uschnięta pasta termoprzewodząca nie wymieniana od nowości. Taka pasta nie ma praktycznie żadnych właściwości termoprzewodzących.

laptop-przegrzewa-się-kurz-hp-pavilion-dv9000

Nagromadzony kurz w układzie chłodzenia laptopa. Taki kołtun kurzu zdecydowanie utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać - zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać – zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Co zrobić żeby laptop nie wyłączał się podczas grania?

To proste – wyczyścić układ chłodzenia z kurzu oraz wymienić pastę termoprzewodzącą na nową, dobrej jakości. Brzmi to banalnie, jednak zrealizowanie tego może już nastręczyć sporych problemów. Dlaczego? Ponieważ duża części laptopów wymaga całkowitego rozkręcenia aby dostać się do systemu chłodzenia. Także kupno dobrej jakości pasty termoprzewodzącej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie wspominając już o chemii, która niekiedy jest konieczna do rozpuszczenia starej skorupy jaką pozostawiła zeschnięta pasta, ponieważ próba jej zdrapania, może skończyć się uszkodzeniem laptopa.

Tak więc albo zadecydujemy się na samodzielną próbę wyczyszczenia laptopa, albo oddamy go w ręce specjalistów. Koszt takiej usługi nie jest wysoki.

Dodatkowo aby nieco obniżyć temperaturę pracy laptopa, możemy zacząć używać podkładek chłodzących. Są to podstawki, które najczęściej posiadają co najmniej jeden wentylator, który nadmuchuje laptopa od spodu, zapewniając cyrkulację powietrza pod nim. W dużej części przypadków pomaga to nieco obniżyć temperaturę pracy. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko wspomaganie chłodzenia a nie skuteczne rozwiązanie problemu przegrzewania się laptopa!

Dlaczego NIE czyścić laptopa sprężonym powietrzem?
Pozornie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, jednak nie polecamy takiej metody z prostej przyczyny – powietrze wdmuchiwane do wnętrza laptopa, odrywa kurz, który może wpaść między łopatki wentylatora skutecznie go blokując – w taki przypadku możemy więcej zaszkodzić niż pomóc.

Arctic Cooling MX2 - jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Arctic Cooling MX2 – jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Cleanser IPA - alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Cleanser IPA – alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

podkładka-chłodząca-zasada-działania

Zasada działania podkładki chłodzącej pod laptopa.

Jak samemu wyczyścić laptopa?

Aby samodzielnie wyczyścić laptopa, będziesz potrzebował narzędzia:

  • Śruborkrętu krzyżakowego
  • Śrubokrętu płaskiego
  • Nowej, dobrej jakości pasty termoprzewodzącej
  • Preparatu do usunięcia starej pasty termoprzewodzącej
  • Wacików i chusteczek higienicznych
  • Instrukcji, jak zdemontować laptopa (tak zwany service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć)

Wymagane umiejętności:

  • Zręczność i ostrożność
  • Precyzja
  • Minimalna wiedza na temat obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi
  • Niekiedy cierpliwość

Zdjęcia będą tutaj niepotrzebne, ponieważ jeśli posiadasz już instrukcję (service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć) opisującą jak rozebrać Twojego laptopa – wszystkie niezbędne ilustracje powinny być w tej instrukcji zawarte. Tak więc gdy już rozkręcisz laptopa i będziesz miał przed sobą płytę główną ze zdjętym układem chłodzenia:

Układ chłodzenia wyczyść z kurzu za pomocą pędzelka lub innych metod i narzędzi, które uznasz za konieczne (układy chłodzenia często są zróżnicowane w swojej konstrukcji, dlatego trudno tu opisać jednolity proces czyszczenia).

Z miejsc, które stykały się z procesorem i innymi chipami usuń resztę starej pasty, najlepiej za pomocą alkoholu izopropylowego i chusteczki. Jeśli warstwa jest twarda, możesz spróbować ją zeskrobać, jednak żadnym metalowym narzędziem, aby nie porysować powierzchni – spróbuj czymś miększym np, wykałaczką albo kartą telefoniczną bądź innym plastikowym narzędziem.

Tak samo usuń starą pastę z procesora i innych chipów. Jeśli stara warstwa jest twarda, do jej zeskrobania też użyj delikatnych narzędzi. Zachowaj tutaj szczególną ostrożność, gdyż krzemowe rdzenie chipów są bardzo kruche! Nie używaj zbyt dużej siły, poświęć więcej czasu, ale zrób to delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku możesz nieodwracalnie uszkodzić któryś z chipów!

Po usunięciu starej pasty nałóż nową. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Nałóż odrobinę nowej pasty na chip i rozsmaruj ją za pomocą np. karty telefonicznej tak jakbyś smarował kanapkę masłem. Drugi sposób to nałożenie małej ilości pasty (odrobinę większej niż główka od szpilki) na środek chipu. Docisk radiatora podczas zakładania chłodzenia, powinien równomiernie rozprowadzić nową pastę.

Złóż laptopa z powrotem i ciesz się wyczyszczonym chłodzeniem, nową pastą i obniżonymi temperaturami pracy!

Jak rozkręcić laptopa?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać „za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to „service manual”, „service guide” oraz „dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

  • Dell N5110 service manual
  • IBM T61 dissasemby
  • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. „Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. „service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej nie została ona ona opublikowana w sieci albo po prostu nie istnieje.

Laptop wyłącza się podczas grania, przegrzewa się – jak rozwiązać problem?

$
0
0

laptop-wylaczasie-podczas-graniaLaptop wyłącza się podczas grania

  • Dlaczego

  • Co zrobić

  • Jak zrobić

wyjaśnienie i porady

Słowo wstępu:

Czy zdarzyły Ci się sytuacje, że podczas grania, laptop nagle się wyłączył, bez żadnego ostrzeżenia – tak jakby po prostu odcięto od niego zasilanie? Jeśli tak, w tym artykule znajdziesz przyczynę tego problemu oraz jego rozwiązanie. Zaprezentowane tutaj porady także pozwolą Ci znacznie obniżyć temperaturę pracy laptopa co na pewno przełoży się na komfort pracy -laptop będzie pracował znacznie ciszej, będzie chłodniejszy no i co najważniejsze – laptop przestanie się wyłączać podczas grania.

Dlaczego laptop wyłącza się podczas grania?

Odpowiedź jest prosta – laptop po prostu się przegrzewa i gdy osiągnie temperaturę krytyczną, zaczyna działać zabezpieczenie, które odcina zasilanie aby zapobiec uszkodzeniu laptopa.

Ale dlaczego laptop wyłącza się podczas grania? Otóż dlatego, że gry są najbardziej wymagającymi “programami” z jakimi może zmierzyć się laptop, szczególnie nowe, trójwymiarowe gry z zaawansowaną grafiką. Podczas grania wszystkie podzespoły laptopa (procesor, pamięć RAM, karta graficzna, zasilanie) pracują na maksimum swoich możliwości a to z kolei przekłada się na ilości wydzielanego ciepła.

Ale dlaczego laptop się przegrzewa? Przegrzewanie się laptopa może powodować co najmniej kilka czynników. Na pewno najczęściej spotykanym jest po porostu zaniedbywanie regularnej konserwacji laptopa – czyli okresowe czyszczenie układu chłodzenia. Najczęstsze przyczyny przegrzewania się laptopa to:

Zakurzony układ chłodzenia – zgromadzony kurz uniemożliwia przepływ powietrza między żeberkami radiatora. Ciepłe powietrze zamiast wylatywać z laptopa, zostaje w nim, doprowadzając do przegrzania.

Zaschnięta pasta termoprzewodząca i utrata jej właściwości – żeby ciepło z podzespołów laptopa zostało jak najlepiej odprowadzone, stosuje się między nimi a elementem chłodzącym (radiatorem) pastę termoprzewodzącą. Jest to substancja, która znacznie poprawia transfer ciepła między dwoma powierzchniami. Jeśli pasta ta wyschnie, traci swoje właściwości, znacznie pogarszając wymianę ciepła. Dodatkowo jeśli dołączymy do tego zakurzony układ chłodzenia mamy gotową receptę na szybkie przegrzewanie się laptopa.

Używanie laptopa na nieodpowiedniej powierzchni – często użytkownicy laptopów grzeszą używając urządzeń na powierzchniach zupełnie do tego nieprzeznaczonych – na kolanach, na kołdrach, na kocu, zatykając często jego otwory wentylacyjne, którymi ulatuje nagrzane powietrze. Laptop powinien zdecydowanie stać na płaskiej, twardej powierzchni – na biurku, na stole – nigdy na żadnej miękkiej powierzchni!

laptop-przegrzewa-się-pasta-termoprzewodzaca-laptop-gpu-cpu

Tak wygląda pasta termoprzewodząca, która na pewno już nie spełnia swojej roli.

zaschnięta-pasta-laptop-przegrzewa-się

Uschnięta pasta termoprzewodząca nie wymieniana od nowości. Taka pasta nie ma praktycznie żadnych właściwości termoprzewodzących.

laptop-przegrzewa-się-kurz-hp-pavilion-dv9000

Nagromadzony kurz w układzie chłodzenia laptopa. Taki kołtun kurzu zdecydowanie utrudnia utrzymanie optymalnej temperatury.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać - zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Tutaj także duży stopień zabrudzenia. Jak widać – zgromadziła się taka ilość kurzu, która uniemożliwia skuteczne chłodzenie laptopa.

Co zrobić żeby laptop nie wyłączał się podczas grania?

To proste – wyczyścić układ chłodzenia z kurzu oraz wymienić pastę termoprzewodzącą na nową, dobrej jakości. Brzmi to banalnie, jednak zrealizowanie tego może już nastręczyć sporych problemów. Dlaczego? Ponieważ duża części laptopów wymaga całkowitego rozkręcenia aby dostać się do systemu chłodzenia. Także kupno dobrej jakości pasty termoprzewodzącej to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Nie wspominając już o chemii, która niekiedy jest konieczna do rozpuszczenia starej skorupy jaką pozostawiła zeschnięta pasta, ponieważ próba jej zdrapania, może skończyć się uszkodzeniem laptopa.

Tak więc albo zadecydujemy się na samodzielną próbę wyczyszczenia laptopa, albo oddamy go w ręce specjalistów. Koszt takiej usługi nie jest wysoki.

Dodatkowo aby nieco obniżyć temperaturę pracy laptopa, możemy zacząć używać podkładek chłodzących. Są to podstawki, które najczęściej posiadają co najmniej jeden wentylator, który nadmuchuje laptopa od spodu, zapewniając cyrkulację powietrza pod nim. W dużej części przypadków pomaga to nieco obniżyć temperaturę pracy. Pamiętajmy jednak, że jest to tylko wspomaganie chłodzenia a nie skuteczne rozwiązanie problemu przegrzewania się laptopa!

Dlaczego NIE czyścić laptopa sprężonym powietrzem?
Pozornie wydaje się to dobrym rozwiązaniem, jednak nie polecamy takiej metody z prostej przyczyny – powietrze wdmuchiwane do wnętrza laptopa, odrywa kurz, który może wpaść między łopatki wentylatora skutecznie go blokując – w taki przypadku możemy więcej zaszkodzić niż pomóc.

Arctic Cooling MX2 - jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Arctic Cooling MX2 – jednak z najlepszych past termoprzewodzących na rynku. Koszt takiej tubki to około 90 zł.

Cleanser IPA - alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Cleanser IPA – alkohol izopropylowy używany do rozpuszczania starej, zaschniętej pasty termoprzewodzącej.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

Podkładka chłodząca pod laptopa. Jej użycie powinno obniżyć temperaturę pracy laptopa.

podkładka-chłodząca-zasada-działania

Zasada działania podkładki chłodzącej pod laptopa.

Jak samemu wyczyścić laptopa?

Aby samodzielnie wyczyścić laptopa, będziesz potrzebował narzędzia:

  • Śruborkrętu krzyżakowego
  • Śrubokrętu płaskiego
  • Nowej, dobrej jakości pasty termoprzewodzącej
  • Preparatu do usunięcia starej pasty termoprzewodzącej
  • Wacików i chusteczek higienicznych
  • Instrukcji, jak zdemontować laptopa (tak zwany service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć)

Wymagane umiejętności:

  • Zręczność i ostrożność
  • Precyzja
  • Minimalna wiedza na temat obchodzenia się z urządzeniami elektronicznymi
  • Niekiedy cierpliwość

Zdjęcia będą tutaj niepotrzebne, ponieważ jeśli posiadasz już instrukcję (service manual – niżej opisaliśmy jak go zdobyć) opisującą jak rozebrać Twojego laptopa – wszystkie niezbędne ilustracje powinny być w tej instrukcji zawarte. Tak więc gdy już rozkręcisz laptopa i będziesz miał przed sobą płytę główną ze zdjętym układem chłodzenia:

Układ chłodzenia wyczyść z kurzu za pomocą pędzelka lub innych metod i narzędzi, które uznasz za konieczne (układy chłodzenia często są zróżnicowane w swojej konstrukcji, dlatego trudno tu opisać jednolity proces czyszczenia).

Z miejsc, które stykały się z procesorem i innymi chipami usuń resztę starej pasty, najlepiej za pomocą alkoholu izopropylowego i chusteczki. Jeśli warstwa jest twarda, możesz spróbować ją zeskrobać, jednak żadnym metalowym narzędziem, aby nie porysować powierzchni – spróbuj czymś miększym np, wykałaczką albo kartą telefoniczną bądź innym plastikowym narzędziem.

Tak samo usuń starą pastę z procesora i innych chipów. Jeśli stara warstwa jest twarda, do jej zeskrobania też użyj delikatnych narzędzi. Zachowaj tutaj szczególną ostrożność, gdyż krzemowe rdzenie chipów są bardzo kruche! Nie używaj zbyt dużej siły, poświęć więcej czasu, ale zrób to delikatnie, gdyż w przeciwnym wypadku możesz nieodwracalnie uszkodzić któryś z chipów!

Po usunięciu starej pasty nałóż nową. Możesz to zrobić na dwa sposoby. Nałóż odrobinę nowej pasty na chip i rozsmaruj ją za pomocą np. karty telefonicznej tak jakbyś smarował kanapkę masłem. Drugi sposób to nałożenie małej ilości pasty (odrobinę większej niż główka od szpilki) na środek chipu. Docisk radiatora podczas zakładania chłodzenia, powinien równomiernie rozprowadzić nową pastę.

Złóż laptopa z powrotem i ciesz się wyczyszczonym chłodzeniem, nową pastą i obniżonymi temperaturami pracy!

Jak rozkręcić laptopa?

Rozkręcanie laptopa jest na tyle zróżnicowane, ile modeli laptopów jest dostępnych na rynku. Tak naprawdę najlepiej czynność tą powinniśmy wykonać “za jednym zamachem” czyli jak najszybciej, póki pamiętamy w jakich miejscach były dane śrubki. Dla ułatwienia możemy fotografować każdy etap rozkręcania laptopa, lub nawet go filmować.

Dobrze jest robić zdjęcia wszelkich kabelków i tasiemek aby przy składaniu podpiąć je w to samo miejsce. W przypadku owych tasiemek i kabelków należy je demontować bardzo, ale to bardzo delikatnie, gdyż kabelki są cienkie i łatwo je zerwać, natomiast tasiemki posiadają bardzo cienkie żyły, które mogą się po prostu złamać gdy taką tasiemkę za mocno zagniemy.

Niektórzy producenci laptopów udostępniają tzw. Service Manual, czyli instrukcje wraz z obrazkami, jak krok po kroku rozkręcić laptopa. Nie wszyscy producenci, ale cześć z nich tak. Na pewno instrukcje takie udostępnia IBM oraz DELL.

Jak szukać instrukcji serwisowych?

Najłatwiej zrobić to przy użyciu wyszukiwarki Google wpisując w niej odpowiednie kombinacje słów kluczowych. Trzy istotne frazy którymi będziemy się tutaj posługiwać to “service manual”, “service guide” oraz “dissasembly”. Te trzy frazy po prostu łączymy z modelem naszego laptopa i przeszukujemy wyniki. Dla przykładu:

  • Dell N5110 service manual
  • IBM T61 dissasemby
  • Acer Extensa 5220 service guide

 

dell-n5110-service-manual

Fragment tzw. “Service Manual” do laptopa DELL N5110.

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie do wszystkich modeli laptopów tworzone są tzw. “service manual” więc jeśli nie znajdziemy za którymś razem instrukcji do naszego laptopa, to najprawdopodobniej nie została ona ona opublikowana w sieci albo po prostu nie istnieje.


Toshiba Satellite A500/A500D – brak obrazu, czarny ekran, nie włącza się – naprawa.

$
0
0

satellite-a-500-naprawa-serwis

TOSHIBA A500/A500D

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

Toshiba Satellite A500/A500D – znane problemy z laptopem.

Laptop Toshiba Satellite A500/A500D który jest bohaterem tego wpisu znalazł się tutaj nie bez powodu. Na sam początek trzeba przyznać jedną niezaprzeczalną rzecz, że laptop Toshiba Satellite A500/A500D jest zdecydowanie sprzętem z wysokiej półki zadowalającym swą wydajnością, mimo tego, że został wypuszczony na rynek kilka lat temu, to do dzisiaj potrafi wyprzedzić niejednego laptopa który stoi na półce sklepowej.

Także nienaganny design oraz bardzo dobre głośniki, czynią laptop Toshiba Satellite A500/A500D atrakcyjną jednostką. Wracając do wydajności, jednym z jej fundamentów jest wydajna karta graficzna ATI Mobility RADEON HD4570 lub HD 4650 (zależnie od dokładnego modelu). Karta ta zapewnia wysoką wydajność w grach zawstydzając niejeden komputer stacjonarny. Jednak jak to bywa ze sprzętami wysokiej wydajność, wydalają one też dużo ciepła a co za tym idzie, szybciej się eksploatują. W wyniku przyspieszonej eksploatacji dochodzi w końcu do awarii takiej karty graficznej co często daje objawy takie jak poniżej:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

 

 

satellite-a-500-naprawa-serwis

Laptop Toshiba Satellite A500/A500D. Ładna, solidna i wydajna jednostka, jednak ma kilka małych wad.


Artykuł dotyczy laptopów z serii Toshiba Satellite A500/A500D:
Toshiba Satellite A500-132, Toshiba Satellite A500-11U, Toshiba Satellite A500-15H, Toshiba Satellite A500-14H, Toshiba Satellite A500-19X, Toshiba Satellite A500-12W, Toshiba Satellite A500-17X, Toshiba Satellite A500-1H1, Toshiba Satellite A500-1EE, Toshiba Satellite A500-1H1, Toshiba Satellite A500-1FQ

 

Toshiba Satellite A500/A500D – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon 4650/4570 – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika (atikmdag.sys). Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Uszkodzenie mostka północnego – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy Toshiba Satellite A500/A500D (głownie te z końcówką D i procesorem firmy AMD) posiadają także wadliwy most północny ATI IGP 216-0674026. Jego awaria objawia się głownie czarnym ekranem po włączeniu laptopa. Procesor (tylko w laptopach z procesorem AMD) – Awaria tego procesora objawia się bardzo podobnie do uszkodzenia mostka północnego. Dodatkowo może wystąpić objaw połowicznego uszkodzenia procesora – to znaczy laptop będzie działał poprawnie tylko z jedną pamięcią RAM. Wynika to z tego, że kontroler pamięci RAM jest zintegrowany w procesorze AMD. Inne usterki (pamięć RAM, dysk twardy, napęd optyczny) – Procentowy udział innych usterek jest stosunkowo niski. Względem powyższych dolegliwości, uszkodzenia takie jak pamięć RAM czy dysk są awariami mogącymi z takim samym prawdopodobieństwem zdarzyć się w innych laptopach, więc raczej nie można tego uznać za wskaźnik awaryjności laptopa Toshiba Satellite A500/A500D.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie Toshiba Satellite A500/A500D:

Karta graficzna Radeon 65%
Mostek północny 20%
Procesor AMD 10%
Inne usterki 5%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. -Uszkodzony procesor – Procesor jest montowany w gnieździe na płycie głównej laptopa. Na szczęście gniazdo to umożliwia bezproblemowe wyjęcie procesora i zastąpienie go nową sprawną jednostką. Jednak do tej operacji musisz rozkręcić całego laptopa. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. Uszkodzonego mostka północnego – Mostek północny, podobnie jak karat graficzna, jest układem BGA, czyli też jest przylutowany do płyty głównej laptopa. Ta sytuacja jest niemal identyczna jak w przypadku karty graficznej.
W przypadku uszkodzonej pamięci RAM lub uszkodzonego procesora, możesz wykonać to samodzielnie – wystarczy tylko trochę zręczności oraz podstawowe narzędzia i rzecz jasna – nowe części na podmianę. W przypadku awarii karty graficznej czy też mostka północnego musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie)
Ta kwestia raczej nie podlega większym wątpliwościom. Laptop Toshiba Satellite A500/A500D jest na tyle wydajną i dobrze skonstruowaną jednostką, że wydanie nawet kilkuset złotych na jego naprawę będzie dobrą inwestycją, gdyż za pieniądze wydane na naprawę nie nabędziemy sprzętu choć w połowie tak wydajnego jak laptop Toshiba Satellite A500/A500D. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule “Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

 

 

Toshiba Satellite A500/A500D – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

  • Uszkodzenie Karty graficznej Radeon HD 4570/4650.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

 

Tak wyglądają układy BGA:

216-0728014-toshiba-A500d-radeon-4570-bga

Układ BGA karty graficznej Radeon Mobility HD4570. Model układu BGA:216-0728014.

Układ BGa karty graficznej ATI Radeon Mobility HD4650. Model układu BGA: 216-0729042.

Układ BGA karty graficznej ATI Radeon Mobility HD4650. Model układu BGA: 216-0729042.

216-0674026-NB-RX781-RS780MN

Mostek północny 216-0674026. Ten mostek psuje się jedynie w laptopach TOSHIBA A500D z proceorami AMD.

Tak wygląda układy BGA zamontowany module karty graficznej MXM do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D:

216-0728014-l500d-radeon-4570-mxmtoshiba-A500-karta-graficzna-kskae-ls-5001p

Karta graficzna Radeon Mobility HD4650 do laptopa TOSHIBA SATELLITE A500.

ls-5001p-kskae-radeon4650-a500-toshiba

Karta graficzna Radeeon Mobility HD4570 do laptopa TOSHIBA Satellite A500.

Dodatkowo płyty główne do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D:

LA-5001P-toshiba-A500-kskae

Płyta główna dla procesorów AMD. Model LA-5001P.

toshiba-a500-płyta-glowna-KSKAA LA-4991P

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite A500D dla procesorów Intel Core2Duo. Model płyty: LA4991P.

Toshiba-A500-płyta-główna-LA-5361P-K000093520

Płyta główna do laptopa TOSHIBA Satellite A500 pod procesory Intel Core i3/i5/i7. Model płyty: LA-5361P.

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach (i modułach MXM kart graficznych) układy BGA:

 

Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-5361P NSKAA K0000935205 2MMFG:09A K000093520 Intel + MXM
Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-4991P KSKAA K000078380 Intel + MXM
Płyta głowna do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LA-5001P KSKAE K000011001 AMD + MXM

Moduł MXM (moduł karty graficznej) do laptopa Toshiba Satellite A500/A500D: LS-5001P KSKAE – GPU 216-0728014/216-0729042

216-0674026 – Most północny
216-0729042 – Radeon Mobility HD4650
216-0728014 – Radeon Mobility HD4570

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane “zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji “Przyczyny problemów”.

Toshiba Satellite A500/A500D – naprawa karty graficznej, wymiana mostka północnego.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej Radeon HD 4570/4650 na fabrycznie nowy

  • Wymiana układu mostka północnego ATI IGP 216-0674026 na fabrycznie nowy

Jak wymienić kartę graficzną i mostek północny na nowe?

Karta graficzna jak i mostek północny w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowany w płytę główną laptopa i trzeba go wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych i mostków północnych w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy karty graficznej w laptopie DELL 17R, lecz w laptopach Toshiba Satellite A500/A500D procedura ta wygląda bardzo podobnie – za równo dla karty graficznej jak i dla mostka północnego.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

SAMSUNG R522 – brak obrazu, czarny ekran, artefakty, nie chce się włączyć – jak naprawić?

$
0
0

Oto laptop SAM SUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.

SAMSUNG R522

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Nie chce się włączyć

  • Artefakty

Skuteczna naprawa

SAMSUNG R522 – znane problemy z laptopem.

SAMSUNG R522 to seria laptopów jednego z największych producentów elektroniki na świecie. Firma SAMSUNG tworząc serię laptopów SAMSUNG R522 skonstruowała laptop uniwersalny. Połączenie wysokiej wydajności z lekką, zwartą obudową a do tego bardzo korzystny współczynnik cena/jakość – czynią laptop SAMSUNG R522 sprzętem o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonale sprawdzi się jako sprzęt do prac biurowych (dzięki wygodnej klawiaturze) oraz jako wydajny sprzęt do wszelkiego typu multimediów, od filmów HD zaczynając, a na wymagających grach 3D kończąc. Dzięki karcie graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V laptop SAMSUNG R522 jest w stanie zapewnić płynną rozgrywkę zapewniając przy tym wysoki poziom grafiki w nowoczesnych grach.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej ATI Radeon, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia.

Objawy uszkodzenia karty graficznej to między innymi:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

Tak mogą objawiać się niektóre problemy:

samsung-r522-artefakty-pasy

Artefakty na ekranie laptopa SAMSUNG R522. Jeden z kilku objawów uszkodzenia karty graficznej ATI RADEON.

samsung-r522-artefakty-pasy-bluescreen

Niebieski ekran (bluescreen) wywołany błędem sterownika graficznego “atikmdag.sys”. Jest to oznaka uszkodzenia karty graficznej.

samsung-r522-artefakty-pasy-r522

Pasy i kwadraty. Nic innego jak awaria karty graficznej ATI Radeon.

samsung-r522-artefakty-pasy-grafika

“Pocięty” obraz to kolejny objaw awarii karty graficznej ATI Radeon.

Oto laptop SAM SUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.

Oto laptop SAMSUNG R522 w całej swojej okazałości. Ładna, wydajna jednostka o wielu zaletach, jednak też nie pozbawiona wad.


Artykuł dotyczy laptopów z serii SAMSUNG R522:
SAMSUNG NP-R522-JS01PL, SAMSUNG NP-R522-JS02PL, SAMSUNG NP-R522-JS03PL, SAMSUNG NP-R522-JS04PL, SAMSUNG NP-R522-JS06PL, SAMSUNG NP-R522-JS07PL, SAMSUNG NP-R522-FS01PL, SAMSUNG NP-R522-FS02PL, SAMSUNG NP-R522-FS03PL, SAMSUNG NP-R522-FS04PL, SAMSUNG NP-R522-FS05PL, SAMSUNG NP-R522-FS06PL, SAMSUNG NP-R522-FS07PL, SAMSUNG NP-R522-FS08PL, SAMSUNG NP-R522-FS09PL, SAMSUNG NP-R522-FA01PL, SAMSUNG NP-R522-FA02PL, SAMSUNG NP-R522-FA03PL, SAMSUNG NP-R522-FA04PL, SAMSUNG NP-R522-FA05PL, SAMSUNG NP-R522-FA06PL, SAMSUNG NP-R522-FA07PL, SAMSUNG NP-R522-FA08PL, SAMSUNG NP-R522-FA09PL

 

SAMSUNG R522 – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 4330/4570/4650/550V – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika (atikmdag.sys). Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy SAMSUNG R522 nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje). Poza tym laptop SAMSUNG R522 jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie SAMSUNG R522:

Karta graficzna Radeon 79%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 21%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. -Uszkodzonego gniazda zasilania – jest ono wlutowane w płytę główną laptopa tak więc do jego wymiany konieczne jest posiadanie stacji lutowniczej najlepiej na gorące powietrze oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy.
W przypadku awarii karty graficznej lub gniazda zasilania musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie.)
W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule “Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

 

SAMSUNG R522 – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

  • Uszkodzenie Karty graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

 

Tak wyglądają układy BGA (jest to karta graficzna laptopa SAMSUNG R522):

samsung-r522-ATİ-216-0729042-radeon-hd4650-550v-karta-graficzna

Chipset karty graficznej do laptopa SAMSUNG R522. Model chipsetu: 216-0729042. Model karty graficznej: Radeon HD4650/550V.

Chipset BGA karty graficznej do laptopa Samsung R522. Model chipsetu graficznego: 216-0728014. Model karty: RadeonHD4330/HD4570.

Chipset BGA karty graficznej do laptopa Samsung R522. Model chipsetu graficznego: 216-0728014. Model karty: RadeonHD4330/HD4570.

Karta graficzna ATI Radeon (zaznaczona na czerwono) zamontowana na płycie głównej laptopa.

Karta graficzna ATI Radeon (zaznaczona na czerwono) zamontowana na płycie głównej laptopa.

Tak wygląda płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 w całej swojej okazałości, z widocznym na niej układem graficznym:

Samsung-R522-płyta-główna-216-0728014

Płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 z układem graficznym: 216-0728014. Model karty graficznej: Radeon Mobility HD4330/HD4570.

Samsung-R522-płyta-główna-216-0729042

Płyta główna do laptopa SAMSUNG R522 z układem graficznym: 216-0729042. Model karty graficznej: Radeon Mobility HD4650/550V.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA:

Płyta główna do SAMSUNG R522: CANNSES/BONN BA92-05711A – Intel + GPU 216-0728014/216-0728016
Płyta główna do SAMSUNG R522: CANNSES/BONN BA92-05711B – Intel + Intel GPU

GPU:
216-0728014 – Radeon Mobility HD4330/HD4570, 216-0728016 – Radeon Mobility HD4570, 216-0729042 – Radeon Mobility HD4650/550V

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane “zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji “Przyczyny problemów”.

SAMSUNG R522 – naprawa karty graficznej

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej Radeon Mobility HD 4330/4570/4650/550V na fabrycznie nowy

Jak wymienić i kartę graficzną na nową?

Karta graficzna w laptopach z serii SAMSUNG R522 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach SAMSUNG R522 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy laptopa DELL 17R, lecz w laptopach SAMSUNG R522 procedura ta wygląda identycznie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

DELL XPS M1530 – brak obrazu, artefakty, czarny ekran – skuteczna naprawa.

$
0
0

Dell-XPS-M1530-naprawa-serwis

LAPTOP DELL XPS M1530

  • brak obrazu

  • czarny ekran

  • nie chce się włączyć

  • artefakty

najlepsze rozwiązania

Jak skutecznie naprawić te usterki?

Naprawę tych usterek możemy podzielić na dwa rodzaje – skuteczną i nieskuteczną. Oczywiście chcemy naszego laptopa DELL XPS 1530M naprawić skutecznie, tak więc przedstawimy skuteczną metodę naprawy. Jednak możemy też czasami trafić na ofertę nieskutecznej metody – o tym też napiszemy.

Tak mogą objawiać się niektóre problemy:

xps-m-1530-gpu-artefakty

Jeden z objawów uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530 – pasy i podzielony ekran.

xps-1530-gpu-problem

Poszatkowany i poszarpany obraz to też często spotykany objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Dell-XPS-M1530-zepsuta-grafika

Matowiejący, słabo podświetlony ekran,często podzielony. Kolejny objaw uszkodzenia karty graficznej w laptopie DELL XPS M1530.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana układu karty graficznej GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT na fabrycznie nowy

 Niezalecane i amatorskie metody naprawy:

  • Wygrzewanie karty graficznej (na przykład oparalką, suszarką itp.)

  • Reballing (przelutowanie, wymiana spoiwa) karty graficznej

  • Wymiana płyty głównej na nową – nowych płyt praktycznie nie ma na rynku a kupno używanej wiąże się z ryzykiem ponownego wystąpienia tej samej usterki (usterka jest powtarzalna, gdyż jest wadą fabryczną).

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach z serii DELL XPS M1530 jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopach DELL XPS M1530 przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

UWAŻAJ!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy:
Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

 

Skąd się biorą te usterki

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Główna przyczyna usterek:

  • Uszkodzenie układu BGA Karty graficznej GeForce 8400/8600M GS lub GeForce 8600M GT.

Tak wyglądają układy BGA karty graficznej (jest to karta graficzna laptopa DELL XPS M1530):

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ BGA G84-600-A2. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT do laptopa DELL XPS M1530.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

Układ graficzny G84-600-A2 wewnątrz laptopa DELL XPS M1530. Jest to karta graficzna GeForce 8600M GT.

g-86-730-a2-dell-xps-m1530

Układ G86-730-A2. Jest to karta graficzna GeFroce 8400M GS do laptopa DELL XPS M1530.

Tak wygląda płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 w całej swojej okazałości
z widocznym na niej układem graficznym:

xps-1530-dell-plyta-glowna-g86-730-DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G84-600-A2.

DH3 MB 07212-2M 48.4W101.02M-xps-1530-dell-plyta-glowna

Płyta główna do laptopa DELL XPS M1530 z układem graficznym G86-730-A2.

 

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA:

Płyta główna do DELL XPS M1530:

DH3 MB
07212-2M
48.4W101.02M
REV:A01
PWB P/N:RU479

Układy GPU w DELL XPS 1530:  G84-600-A2 – GeForce 8600M GT, G86-730-A2 – GeForce 8400M GS, G86-770-A2 – GeForce 8600M GS

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane “zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej.

 

Inne informacje na temat tego modelu laptopa

Laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją niebanalną. Głownie z powodu designu, który został wyniesiony na wysoki poziom, stawiając poprzeczkę konkurencji. Do produkcji obudowy użyto dużej ilości aluminium i stopów magnezowych, co spotykane jest w ekskluzywnych seriach laptopów. Jednak przez swój design, DELL XPS M1530 łączy w sobie i ekskluzywność i sportowe zacięcie, co może sugerować, że laptop ten jest bardzo wydajnym sprzętem. I faktycznie tak jest, gdyż posiada on mocny dwurdzeniowy procesor INTEL oraz wydajną kartę graficzną z serii GeForce 8600M GT lub GeForce 8400M GS – taki zestaw będzie uniwersalny za równo do codziennego domowego użytku jak i w wymagających grach trójwymiarowych.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej nVidia GeForce, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia. Ten artykuł szczegółowo to opisuje.

Co najczęściej psuje się w laptopach DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 8400M/8600M GS lub GeFroce 8600M GT – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.).

Pękanie mocowania chłodzenia. – Zdarza się, że w laptopach DELL XPS M1530 dochodzi do pęknięcia i oderwania się gwintu trzymającego chłodzenia karty graficznej, co często prowadzi do zjawisk takich jak przegrzewanie a co za tym idzie – samoistne wyłączanie się laptopa.

Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy DELL XPS M1530 nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje) albo pęknięcia mocowania chłodzenia karty graficznej. Poza tym laptop DELL XPS M1530 jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów.

Procentowy rozkład przyczyn awarii w laptopie DELL XPS M1530:

Karta graficzna GeForce 71%
Pękające mocowanie chłodzenia 19%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 10%

Czy naprawa laptopa DELL XPS M1530 się opłaca?

W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule “Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – brak obrazu, nie uruchamia się, ciemny ekran, nie chce się włączyć. Naprawa.

$
0
0

Toshiba-Satellite-L850

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D

Brak obrazu
Czarny ekran
Nie chce się włączyć

Skuteczna naprawa

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – znane problemy z laptopem.

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D to odpowiedź firmy TOSHIBA na zapotrzebowanie klienteli poszukującej uniwersalności, czyli połączenia wysokiej wydajności z funkcjonalnością i ładnym wyglądem. TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D spełnia wszystkie te wymagania a to za sprawą zastosowania w nim wydajnego procesora firmy Intel z serii Core i3/i5/i7 oraz bardzo wydajnej jak na sprzęt mobilny karty graficznej – Radeon Mobility HD 7670, która pozwoli zaznać rozrywki nawet bardzo wymagającym graczom. Oczywiście laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D doskonale sprawdzi się też jako sprzęt do użytku biurowego i podstawowych czynności takich jak przeglądanie Internetu, muzyka, filmy, dodatkowo 17-calowy ekran z podświetleniem LED zapewnia czytelny obraz o doskonałych kolorach.

Jednak wysoka wydajność w grach wiąże się z wysokimi temperaturami pracy laptopa, co z kolei często przekłada się na żywotność poszczególnych podzespołów, w szczególności karty graficznej Radeon Mobility HD 7670, która dość często ulega uszkodzeniu po kilku latach użytkowania. Często spotykana jest też sytuacja, że w laptopach, które nie były używane do grania, awaria też się pojawia.

Objawy uszkodzenia karty graficznej to między innymi:

  • Brak obrazu

  • Czarny ekran

  • Artefakty na ekranie (czyli różne przekłamania obrazu)

  • Laptop nie włącza się, nie chce się włączyć ale kręci się wentylator i świecą diody

  • Nie da się zainstalować sterowników do karty graficznej

  • Pokazują się niebieskie ekrany związane ze sterownikiem karty graficznej

 

Toshiba-Satellite-L850

Laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Jednostka bardzo wydajna, ładna i solidna. Gdyby nie awaryjna karta graficzna, laptop ten byłby bliski ideału.


Artykuł dotyczy laptopów z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

L850D-114, L850-1L1, L850D-12Q, L850-1K3, L850-1LE, L850-1H4, L855-15U, L850-153

 

 

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – streszczenie problemów w pigułce.

Jest to streszczenie poniższego artykułu. Wszystkie szczegółowe informacje na temat omawianych problemów znajdziesz w jego dalszych sekcjach.

Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 – te karty graficzne są najbardziej awaryjnymi elementami tego laptopa, najczęściej usterka ta przychodzi niespodziewanie z dnia na dzień, czasami objawia się wcześniejszymi przekłamaniami w obrazie, niebieskimi ekranami spowodowanymi błędem sterownika. Podsumowując – awaria karty graficznej daje dość jasne objawy a najczęściej są to: artefakty na ekranie, problemy ze sterownikami graficznymi, zupełny brak obrazu lub też niestabilność w aplikacjach trójwymiarowych (gry itp.). Inne usterki (pamięć RAM, gniazdo zasilania) – Oprócz awaryjnej karty graficznej laptopy TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D nie posiadały innych nad wyraz wadliwych elementów. Faktem jest, że czasami mogło dojść do uszkodzenia pamięci RAM lub gniazda zasilacza (które po pewnym czasie wyrabia się i wyłamuje). Poza tym laptop TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest konstrukcją mało awaryjną nie sprawiającą większych problemów. Poniżej procentowy rozkład najczęstszych usterek w tych laptopach:
Karta graficzna Radeon Mobility HD 7670 71%
Pamięć RAM, gniazdo zasilania i inne usterki 29%
Samodzielnie możesz naprawić: -Uszkodzoną pamięć RAM – jest ona montowana pod pokrywą serwisową na spodzie laptopa. Wystarczy śrubokręt krzyżakowy oraz nowa pamięć na podmianę. Samodzielnie nie naprawisz: Uszkodzonej karty graficznej – Karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA, czyli jest na stałe przylutowana do płyty głównej i do jej wymiany wymagany jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i umiejętności. -Uszkodzonego gniazda zasilania – jest ono wlutowane w płytę główną laptopa tak więc do jego wymiany konieczne jest posiadanie stacji lutowniczej najlepiej na gorące powietrze oraz odpowiednich umiejętności i wiedzy.
W przypadku uszkodzonej pamięci RAM, możesz ją wymienić samodzielnie – wystarczy tylko trochę zręczności oraz podstawowe narzędzia i rzecz jasna – nowe części na podmianę. W przypadku awarii karty graficznej lub gniazda zasilania musisz poprosić o naprawę wyspecjalizowany serwis laptopów, gdyż ich wymiana wymaga profesjonalnego warsztatu (zobacz jak wygląda wymiana układu BGA w naszym serwisie.)
W przypadku tego laptopa naprawa jest jak najbardziej opłacalna, gdyż jest to sprzęt dość wysokiej klasy o przyzwoitej wydajności. Za kwotę, którą mamy wydać na naprawę, na pewno nie kupimy nowego a nawet używanego laptopa o takich samych parametrach. Więcej na temat opłacalności naprawy przeczytasz w naszym artykule “Czy opłaca się naprawiać laptopa? Poradnik dla niezdecydowanych.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – przyczyny problemów.

Główna przyczyna:

-Uszkodzenie Karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Jak zostało wspomniane wcześniej – karta graficzna w tym laptopie jest układem BGA i jest lutowana na stałe do płyty głównej laptopa. Elementy te (układy BGA) ulegają awarii po kilku latach użytkowania dając takie właśnie objawy, jakie zostały wymienione wcześniej. Dodać należy, że te same układy stosowane są u innych producentów laptopów i tam też dochodzi do ich awarii. Problem z tymi układami tkwi w ich wadliwej strukturze wewnętrznej a dokładniej mówiąc w połączeniu krzemowego rdzenia z obudową układu. Poniższa ilustracja powinna naświetlić problem:

układ BGA budowa naprawa

Ideowa budowa układu BGA. Przyczyną większości usterek są pękające mikrokulki między krzemem a obudową układu BGA.

Tak wyglądają układy BGA (jest to karta graficzna laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D):

216-0833000 l850

Układ BGA 216-0833000. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. Model karty Radeon Mobility HD 7670

ATI 216-0810028-bga-chip l850

Układ BGA ATI 216-0810028. Jest to karta graficzna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D.

Tak wygląda płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D w całej swojej okazałości, z widocznym na niej układem graficznym:
H000050770 Intel + Radeon 7670 PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB REV: 1.1

Płyta główna do laptopa TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D. W czerwonej ramce zaznaczono układ BGA karty graficznej Radeon Mobility HD 7670.

Oznaczenia płyt głównych (możliwe do odczytania z laminatu bądź naklejek znamionowych), z którymi występują wyżej wspomniane problemy + stosowane na tych płytach układy BGA kart graficznych:

Płyta główna do TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D:

H000050770 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 1.1
GPU: 216-0810028

H000052750 Intel + Radeon 7670
PLF/PLR/CSF/CSR DSC MB
REV: 2.1
GPU: 216-0833000

Układy GPU karty graficznej: 216-0833000, 216-0810028

 

 

UWAGA NA BŁĘDNE INFORMACJE O PRZYCZYNACH TEJ USTERKI!

Często można spotkać na różnych forach i innych stronach internetowych opinię, że winę za powyższe usterki ponosi spoiwo bezołowiowe, które miało by pękać i powodować tak zwane “zimne luty” czyli oderwanie się układu BGA od pól lutowniczych na płycie głównej laptopa.
Nie jest tutaj winne połączenie układu karty graficznej z płytą główną, co często też nazywane jest odklejaniem się, bądź odrywaniem czy też odlutowywaniem się układu BGA a często naprawiane jest to za pomocą reballingu BGA, czyli przelutowaniu tego samego układu graficznego – jest to błędna diagnoza i procedura naprawy – wykonują ją tylko niekompetentne bądź nieuczciwe serwisy laptopów. Uważaj na to!
Prawdziwym powodem problemów jest wada połączeń wewnątrz samego układu BGA, co zostało wytłumaczone powyżej w sekcji “Przyczyny problemów”.

TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D – naprawa karty graficznej.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

-Wymiana układu karty graficznej Radeon Mobility HD 7670 na fabrycznie nowy

Jak wymienić i kartę graficzną na nową?

Karta graficzna w laptopach z serii TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D jest w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych w laptopachTOSHIBA SATELLITE L850 / L850D przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Poniżej film z wymiany układu BGA w naszym serwisie laptopów:
Film dotyczy laptopa DELL 15R, lecz w laptopach TOSHIBA SATELLITE L850 / L850D procedura ta wygląda identycznie.

 

UWAGA!

Pamiętaj, że jedyną skuteczną metodą naprawy tej usterki jest WYMIANA UKŁADU NA NOWY. Jeśli ktoś zaproponuje Ci naprawę za pomocą innych zabiegów tak jak na przykład Reballing, wygrzewanie, reflow itp. nie daj się na to nabrać! Jest to tylko tymczasowa metoda naprawy, pomagająca góra na 3-6 miesięcy (tyle też maksymalnie gwarancji dają nieuczciwi lub nierzetelni wykonawcy oferujący takie usługi).

Zapraszamy do artykułu na ten temat autorstwa naszej firmy: Zepsuty laptop lub karta graficzna? Uważaj na reballing BGA!

Nasz serwis posiada fabrycznie nowe układy oraz udziela na naprawę laptopa 12 miesięcy gwarancji.

Nie mogę zainstalować sterowników do karty graficznej – wyjaśnienie problemów.

$
0
0

problem-ze-sterownikami-kod-43

Problem z instalacją sterowników karty graficznej:

  • KOD 10

  • KOD 31

  • KOD 43

Wyjaśnienie problemu.

 

Dzisiejszy artykuł dotyczyć będzie problemu z instalacją sterowników do karty graficznej. Problem ten występuje najczęściej nieoczekiwanie – pewnego razu po prostu karta graficzna nie chce działać z pełną wydajnością, nie chcą się uruchomić żadne gry a w menadżerze urządzeń przy karcie graficznej widać wykrzyknik lub znak zapytania.

Także instalator sterowników graficznych ze strony producenta czy to ATI czy nVIdia też nie rozpoznaje karty graficznej i wyświetla komunikat, że nie może dokończyć instalacji, instalacja ręczna z poziomu menadżera urządzeń teżnie przynosi żadnego efektu

Nie możesz zainstalować sterowników do karty graficznej w swoim laptopie? Ten artykuł przybliży Ci najbardziej prawdopodobne przyczyny tego problemu oraz przedstawi jego możliwe rozwiązania.

Nie mogę zaisntalować sterowników do karty graficznej – objaśnienie

Najczęściej problem z instalacją sterowników do karty graficznej, przynosi ze sobą kilka innych objawów, którymi najczęściej są kody błędów i wykrzykniki lub znaki zapytania w menadżerze urządzeń:

Kody błędów sterownika karty graficznej widoczne przy problemie:

  • KOD 10

  • KOD 31

  • KOD 43

Objaśnienia kodów (kliknij na dany kod aby rozwinąć objaśnienie):

KOD 10 – Nie można uruchomić tego urządzenia.

Błąd kod 10 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

-Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia (np. z powodu jego awarii bądź niezgodności).
-Jeden ze sterowników wymaganych przez urządzenie nie uruchamia się lub jest uszkodzony.

Uwaga! W tej sytuacji błąd kod 10 może być bardzo ogólnym komunikatem informującym o pewnego rodzaju nieokreślonym problemie sterownika lub o problemie z urządzeniem.

KOD 31 – To urządzenie nie działa właściwie, ponieważ system Windows nie może załadować sterowników wymaganych dla tego urządzenia.

Błąd kod 31 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

-Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia (np. z powodu jego awarii bądź niezgodności).

Uwaga! W tej sytuacji błąd kod 31 może być bardzo ogólnym komunikatem informującym o pewnego rodzaju nieokreślonym problemie sterownika lub o problemie z urządzeniem.

KOD 43 – System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43).

Błąd kod 43 jest generowany w Menedżerze urządzeń w jednej z następujących sytuacji:

Menedżer urządzeń nie można uruchomić urządzenia.

System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)

Natomiast menadżer urządzeń przywita nas takim widokiem a instalator sterowników karty graficznej zakomunikuje problem z rozpoznaniem sprzętu i zakończy instalację niepowodzeniem:

problem-z-instalacja-sterownikow-nvidia

Okienko instalatora sterowników karty graficzne nVidia komunikuje niepowodzenie instalacji. Bardzo często oznacza to problem z kartą graficzną.

problem-ze-sterownikami-kod-43

Kod błędu 43 komunikowany przez menadżer urządzeń, oznacza problem z prawidłowym funkcjonowaniem karty graficznej.

Nie mogę zainstalować sterowników do karty graficznej – przyczyny

Najczęstszymi przyczynami problemów z instalacją karty graficznej jest awaria sprzętowa samej karty – tak pokazuje praktyka. Ale równie dobrze przyczyną może być niekompatybilność karty z danym systemem operacyjnym, uszkodzone bądź nieodpowiednie sterowniki lub co najrzadziej spotykane – uszkodzenie wpisów rejestru. Ostatecznym wykluczeniem przyczyn programowych (czyli wszystkiego co zwiąane z systemem i sterownikami) jest instalacja nowego, czystego systemu operacyjnego z najnoszwymi sterownikami graficznymi pobranymi specjalnie do naszej karty ze strony producenta. Jeśli te czynności nie zmienią stanu rzeczy, prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią sprzętową karty graficznej. Podsumowując:

Najczęstsze przyczyny problemów z instalacją sterowników karty graficznej, rozkład procentowy:

Awaria sprzętowa karty graficznej 64%
Uszkodzony sterownik 16%
Niekompatybilny sterownik 12%
Uszkodzenie rejestru 8%

 

Jak widać, jednak sprzętowa przyczyna wiedzie prym. Spowodowane jest to najczęściej awaryjnością układów graficznych. Problem ten został szerzej opisany w naszych artykułach:

– Naprawa laptopów a awaryjność układów BGA. Dlaczego psują się karty graficzne?
– Wadliwe układy BGA firmy nVidia – lista (zestawienie 2012)
– Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.
– Wymiana układu graficznego BGA na nowy w laptopie. Kiedy wymiana układu BGA, co to jest wymiana układu BGA.

Nie mogę zaisntalować sterowników do karty graficznej – naprawa

Zgodnie z najczęstszymi przyczynami (przypomnijmy: Awaria sprzętowa karty graficznej, Uszkodzony sterownik, Niekompatybilny sterownik, Uszkodzenie rejestru) opiszemy rozwiązanie każdego z problemów, które mamy nadzieję, że pomogą przywrócić laptopa do pełnej sprawności. Tak więc:

Problem NR 1:

Awaria sprzętowa karty graficznej.

Rozwiązanie problemu: w przypadku awarii sprzętowej karty graficznej, nie mamy zbyt dużo możliwości. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana karty graficznej na nową i o ile mamy komputer stacjonarny – nie będzie to stanowić większego problemu, o tyle dla posiadaczy laptopa jest to praktycznie niewykonalne samodzielnie, z racji tego iż w laptopach karta graficzna najczęściej wlutowana jest w płytę główną laptopa i po jej wymianę należy zgłosić się do serwisu laptopów.

Jak wymienia się kartę graficzną w laptopie?

Operacja ta nie należy do najprostsyzch, jest praktycznie niewykonalna samodzielnie, bez pomocy specjalistycznego serwisu laptopów się nie obejdzie. Przedstawiamy wymianę karty graficznej w naszym serwisie:

Tak wygląda wymiana karty graficznej w laptopie

Przykładowy film przedstawiający wymianę karty graficznej w laptopie DELL 17R. Wymiana przeprowadzona została w naszym serwisie laptopów:

 

Problem NR 2:

Uszkodzony sterownik

Rozwiązanie problemu: Reinstalacja sterowników karty graficznej. Aby dokonać reinstalacji, należy najpierw pobrać sterownik ze strony producenta naszego układu graficznego, najczęściej będzie to ATI/AMD lub nVidia (kliknij na producenta aby przejść na jego stronę).

Odinsntalowujemy stary sterownik (albo za pomocą panelu sterowania – “Dodaj/Usuń programy” (dla Windows XP) lub “Programy i funkcje” (dla Windows Vista/7/8) ). Jeśli w panelu sterowania nie ma takiej możliwości, to usuwamy sterowniki z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem na kartę graficzną i wybierając “Odinstaluj”.

Uruchamiamy ponownie komputer i instalujemy pobrane przez nas sterowniki. Jeśli problem został rozwiązany to możemy cieszyć się działającą kartą graficzną, jeśli nie, prawdopodobnie mamy któryś z pozostałych problemów.

Problem NR 3:

Niekompatybilny sterownik.

Rozwiązanie problemu: Kolejną możliwością występowania problemów z instalacją sterownika może być po prostu jego niekompatybilność ze sprzętem lub systemem operacyjnym. Mówiąc najprościej – możemy nieumyślnie instalować zły sterownik. Kompatybilność sterownika wyznaczają takie czynniki jak:

-Wersja systemu operacyjnego (Windows XP / Vista / 7 / 8)
-Rodzaj systemu (32 bit lub 64 bit)
-Model karty graficznej

Jeśli nie wiesz jaki masz model karty graficznej możesz to sprawdzić poprzez identyfikator wystąpienia urządzenia (jak to zrobić znajdziesz w naszym poradniku: Jeśli nie możesz znaleźc sterowników – zobacz jak ich szukać.). Resztę rzeczy takich jak wersja i rodzaj systemu znajdziesz w zakładce Mój Komputer>Właściwości.

Problem NR 4:

Problemy z rejestrem

Rozwiązanie problemu: Czasami może dojść do uszkodzenia wpisów sterownika w rejestrze systemowym. Gdy reinstalacja sterowników nie pomaga, możemy spróbować jeszcze raz odinstalować stare sterwoniki (chyba, że już są odinstalowane) oraz dodatkowo usunąć wpisy sterownika w rejestrze. Często sterowniki mimo pozornego odinstalowania pozostawiają po sobie wiele śladów między innymi w rejestrze. Tutaj z pomocą przyjdzie nam mały program Driver Sweeper, który pomoże nam całkowicie pozbyć się sterowników.

Jeśli po odinstalowaniu sterowników, wyczyszczeniu ich pozostałości za pomocą programu Driver Sweeper i ponownej instalacji najnowszych sterowników, dalej mamy problem z kartą graficzną, to prawdopodobnie mamy do czynienia z jej sprzętowym uszkodzeniem.

Marki i serie laptopów w których problem może występować:

Acer

Aspire
TravelMate
Extensa
Timeline

Alienware

Asus

K50 Seria
K70Seria
F3 Seria
F5 Seria
A6 seria

ASMobile

S96S
Z96S

Aristo

Prestige 1700
Prestige 1800

Packard Bell

EasyNote seria

DELL

Inspiron
Latitude
Studio
Vostro
XPS

E-Machines

Gateway

HP (Hewlett-Packard)

Pavilion DV2000
Pavilion DV2500
Pavilion DV6000
Pavilion DV9000
Pavilion DV5
Pavilion DV6
Pavilion DV7
G6
G7
HP ProBook
HP EliteBook
HP Mini
Envy

Lenovo

ThinkPad
IdeaPad
S Seria
U Seria
Y Seria

NTT

Seria Corrino

SAMSUNG

Seria R

SONY VAIO

TOSHIBA

Satellite C Seria L Seria
Qosmio
Portege
Tecra

Viewing all 164 articles
Browse latest View live