Quantcast
Channel: Ogólnopolski serwis laptopów Express IT
Viewing all 164 articles
Browse latest View live

atikmdag.sys i niebieski ekran bluescreen – przyczyny oraz naprawa

$
0
0

atidmagsys

Błąd pliku atikmdag.sys

  • niebieski ekran

  • bluescreen

  • błąd sterownika

  • artefakty

przyczyny i rozwiązania

Skąd się bierze problem z atikmdag.sys

Problem z niebieskim ekranem wywołanym plikiem atikmdag.sys najczęściej ma swoją przyczynę w błędnym przetwarzaniu sterownika graficznego. Za taki stan rzeczy odpowiadać może co najmniej kilka przyczyn:

Główna i najczęstsza przyczyna problemów z atikmdag.sys:

  • Problem sprzętowy z kartą graficzną.

  • Uszkodzenie pliku sterownika graficznego.

Problem sprzętowy z kartą graficzną – Jest to najczęstsza przyczyna niebieskiego ekranu związanego z plikiem atikmdag.sys. Zwiastuje często nadchodzące poważne problemy z kartą graficzną a w konsekwencji jej awarie, która najczęściej kończy się wymianą karty graficznej, problem ten dotyczy kart ATI i jak wskazują statystyki, karty graficzne ATI coraz częściej ulegają awarii. Statystyki poczytać można w naszym artykule: Lista wadliwych układów BGA ATI oraz lista wadliwych układów BGA nVidia – zestawienie 2014.

Uszkodzenie pliku sterownika graficznego – uszkodzenie sterownika graficznego również może powodować niebieski ekran wywołany plikiem atikmdag.sys. W tym wypadku ciężko określić bliższą przyczynę uszkodzenia sterownika, ale najczęściej pomaga jego odinstalowanie i ponowne zainstalowanie nowej wersji.

 

Jak skutecznie naprawić problem z atikmdag.sys?

Jako że problem z plikiem atikmdag.sys powodowany może być przez co najmniej 2 czynniki przedstawimy 2 najskuteczniejsze rozwiązania tychże problemów. Poniżej przedstawiamy rozwiązania sprawdzające się w większości przypadków. Zaznaczyć należy, że coraz więcej przypadków w których występuje problem z atikmdag.sys spowodowany jest uszkodzeniem układu graficznego. Sytuacja ta ma miejsce najczęściej w mobilnych układach graficznych w komputerach przenośnych.

Skuteczna i sprawdzona naprawa:

  • Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy

  • Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych

 

Odinstalowanie starych sterowników i wgranie najnowszych – jest to pierwsza z czynności jakie należy podjąć w przypadku problemy z plikiem atikmdag.sys. System operacyjny należy uruchomić w trybie awaryjnym (w tym trybie nie ładują się dedykowane sterowniki więc nie powinien wystąpić problem z atikmdag.sys któy jest jednym ze składników sterownika dedykowanego). Następnie z poziomu panelu sterowania odinstalować wszystkie elementy związane ze sterownikami ATI (Catalyst, Catalyst Control Center itp.). Jeśli w menu odinstalowywania nie ma tych pozycji, sterownik należy usunąć z poziomu menadżera urządzeń klikając prawym przyciskiem myszy na pozycji karty graficznej i wybierając opcje odinstaluj.
Następnie pobieramy najnowsze sterowniki ze strony producenta karty graficznej (link do sterowników ATI) i uruchamiamy komputer w trybie normalnym (jeśli sterowniki odinstalowały się poprawnie, nie powinien pokazać się ponownie niebieski ekran związany z atikmdag.sys). Instalujemy pobrane sterwniki i jeśli instalacja zakończy się powodzeniem oraz komputer uruchomi się ponownie bez pokazania niebieskiego ekranu, a w menadżerze urządzeń w pozycji karta graficzna będzie podany model naszej karty graficznej bez żadnych wykrzykników – problem został rozwiązany.

 

Wymiana uszkodzonego układu karty graficznej na fabrycznie nowy – jeśli instalacja nowych sterowników nie rozwiązuje problemów z niebieskim ekranem i plikiem atikmdag.sys najprawdopodobniej mamy do czynienia z fizycznym uszkodzeniem układu karty graficznej. Przyczyną problemów jest to, że uszkodzony układ nie potrafi poprawnie przetworzyć instrukcji sterownika dedykowanego i z tego powodu pojawia się niebieski ekran komunikujący problem z plikiem atikmdag.sys. Rozwiązaniem tego problemu jest po prostu wymiana układu karty graficznej na nowy. Jednak w większości laptopów układ karty graficznej jest na stałe wlutowany w płytę główną i do jego wymiany niezbędna będzie pomoc specjalistycznego serwisu laptopów.

Jak wymienić układ karty graficznej na fabrycznie nowy?

Karta graficzna w laptopach  jest w większości w postaci układu BGA, oznacza to że jest na stałe wlutowana w płytę główną laptopa i trzeba ją wymienić za pomocą specjalistycznych narzędzi takich jak między innymi stacja do lutowania układów BGA. Oprócz tego potrzebna jest także wiedza oraz doświadczenie w kwestii naprawy urządzeń elektronicznych.

Nasz serwis laptopów oferuje usługi wymiany kart graficznych BGA w laptopach przy użyciu profesjonalnego sprzętu z zachowaniem wszystkich standardów. Na taką naprawę udzielamy także 12 miesięcy gwarancji.

Zobacz film – jak wygląda wymiana układu graficznego w laptopie w naszym serwisie:

 

Inne informacje na temat atikdmag.sys

Plik atikmdag.sys jest jednym z elementów składowych sterownika kart graficznych firmy AMD/ATI. Jest on niezbędny do poprawnego funkcjonowania kart graficznych z rodziny Radeon. Awaria tego pliku może powodować niestabilne zachowanie systemu operacyjnego, ale także awaria sprzętowa karty graficznej może powodować te same objawy. Większość zagadnień związanych z tym tematem została omówiona w powyższej części artykułu.


Jak wymienić kartę graficzną w laptopie – jak wymienić, czy da się wymienić?

$
0
0

Karta graficzna w laptopie:

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

  • jak wymienić

  • czy da się wymienić

  • w jakich laptopach

  • od czego to zależy

porady i opisy

 

Artykuł ten jest uściśleniem tematu wymiany karty graficznej w laptopie. Temat ten już wcześniej został ogólnikowo poruszony w tym artykule: Ile kosztuje wymiana układu BGA w laptopie, koszt karty graficznej, koszt mostka północnego itp.. Ze względu na dużą ilość zapytań na ten temat postanowiliśmy napisać osobny artykuł traktujący wyłącznie o wymianie karty graficznej i wszystkich szczegółach z tym tematem związanych. Zapraszamy do dalszej lektury!

 

Czy da się samodzielnie wymienić kartę graficzną w laptopie?

Pytanie czy da się wymieć kartę graficzną w laptopie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najprościej napisać “to zależy” – bo w rzeczywiście tak jest. Zależy od dosyć sporej ilości czynników. Przede wszystkim karta graficzna w laptopie musi być montowana jako osobny moduł a w większości laptopów dostępnych na rynku karta graficzna wlutowana jest w płytę główną na stałe i nie ma mowy aby przeciętny użytkownik w domowych warunkach poradził sobie z wymianą takiej karty graficznej.

Zależy to też od konieczności dla jakiej wymieniamy kartę graficzną w laptopie. Dwie najczęstsze i chyba jedyne to albo chęć zmodernizowania karty na lepszy model albo po prostu wymiana jej na sprawną, gdy stara się zepsuje.

Kartę graficzną w laptopie można wymienić  samodzielnie gdy:

Laptop posiada złącze typu MXM. Umożliwia to wymianę karty na lepszy model.

MXM jest interfejsem ustandaryzowanym, co oznacza, że jeśli mamy w naszym laptopie kartę graficzną z tym interfejsem, najprawdopodobniej jest możliwość jej wymiany np. na wydajniejszy model. Jednak nie jest to jedyny warunek jaki musi być spełniony.

Karta graficzna ze złączem MXM.

Karta graficzna ze złączem MXM.

 

Jest jeszcze kilka innych warunków jakie muszą być spełnione. Są 4 typy złącz MXM pierwszej generacji oraz 2 typy złącz MXM drugiej generacji. Pierwsza i druga generacja nie są miedzy sobą kompatybilne. Natomiast wewnątrz danej generacji karty są ze sobą kompatybilne wstecz, lecz nie są kompatybilne w przód. Dla przykładu: Mamy laptopa ze złączem MXM pierwszej generacji, czwartego typu i chcemy w nim zamontować kartę również pierwszej generacji ale typu drugiego – karta zadziała. Natomiast nie zadziała gdy będziemy mieli złącze pierwszej generacji, pierwszego typu a zamontujemy kartę czwartego typu. Taka sama analogia funkcjonuje w złączu drugiej generacji.

Dodatkowo musimy zwrócić uwagę czy karta, którą chcemy zamontować ma odpowiedni rozstaw otworów montażowych na chłodzenie. Ważne też jest aby sprawdzić, czy karta fizycznie zmieści się do obudowy laptopa oracz czy jej elementy nie będą kolidować na przykład z radiatorem bądź innymi częściami laptopa (znane są przypadki, gdzie przy wymianie karty cewka zasilająca zahaczała o radiator co uniemożliwiało zamocowanie chłodzenia). Kolejną ważną rzeczą jest tak zwany VGA BIOS – mimo pozornej kompatybilności według standardu MXM, niektórzy producenci “brandują” swoje karty, to znaczy wgrywają w nich odpowiedni VGA BIOS, który umożliwia uruchomienie danej karty tylko w ich laptopie. Na przykład nie uruchomimy karty z laptop Acer w laptopie DELL itp.

Tak więc podsumowując, warunki jakie muszą być spełnione to:

  • Kompatybilność złącza (generacja, typ)
  • Pasujące wymiary karty
  • Pasujący rozstaw otworów montażowych na chłodzenie
  • Brak elementów uniemożliwiających założenie chłodzenia (np wystające cewki)
  • Kompatybilność programowa (VGA BIOS)

Dla ułatwienia dodamy tabelkę pokazującą generacje i typy złącz MXM i zależności między nimi:

MXM PIERWSZEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Ilość pinów Kompatybilność modułów Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Maksymalny rozmiar GPU
MXM-I 70mm 68mm 230 I I 18W 35 mm²
MXM-II 73mm 78mm 230 I, II II 35W 35 mm²
MXM-III (HE) 82mm 100mm 230(232) I, II, III, HE II, III, HE 75W 40 mm²
MXM-IV 82mm 117mm 230 I, II, III, IV I, II, III, IV

 

MXM DRUGIEJ GENERACJI:

Typ MXM Szerokość Wysokość Kompatybilność modułu Kompatybilność termiczna Maksymalna moc Szerokość szyny pamięci
MXM-A 82mm 70mm A A 55W 64-bit lub 128-bit
MXM-B 82mm 105mm A, B A, B 100W 256-bit

Kartę też można wymienić samodzielnie gdy laptop posiada osobne, dedykowane (nie MXM) złącze na kartę graficzną.

W tym przypadku pole do popisu jeśli chodzi o modernizację, jest niewielkie jeśli nie zerowe (ale to też zależne jest od modelu i producenta laptopa). Generalnie tematu tego nie da się ująć w tym artykule, gdyż nie ma dostępnych wielu informacji na temat zamienności kart graficznych na złączach innych niż MXM. Informacji na temat możliwości wymiany karty w takim przypadku radzimy szukać po forach internetowych. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że wymienne karty nie będące w standardzie MXM mają nietypowe i nieregularne wymiary (w przeciwieństwie do MXM, gdzie wymiary są z góry określone przez unifikację standardu). Przykładowe karty z osobnym złączem nie będące w standardzie MXM:

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy TOSHIBA.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

Karta graficzna z osobnym złączem do laptopa firmy DELL.

W obu kartach widać inny typ złącza (wystarczy porównać ze złączem MXM aby zobaczyć różnicę). Dla łatwiejszego zrozumienia przedstawiamy poniższą ilustrację:
Porównanie typów złącz kart graficznych w laptopach.

Porównanie typów złącz kart graficznych w

Podsumowując: W tym przypadku da się wymienić kartę lecz tylko w przypadku konieczności, bo o modernizacji możemy raczej zapomnieć.

Jak wymienić kartę graficzną w laptopie?

Gdy nasz laptop posiada złącze MXM lub dedykowane złącze karty graficznej, to zadanie mamy ułatwione. W zależności od modelu laptopa – wystarczy, że odkręcimy dolną pokrywę serwisową i już mamy dostęp do karty graficznej (np. Acer 7520G). W niektórych konstrukcjach (np. Compal FL90) trzeba się więcej napracować i rozebrać całego laptopa aby dostać się do gniazda MXM i karty graficznej.
Niemniej jednak do wymiany karty graficznej na MXM lub dedykowanym złączu wystarczy nam śrubokręt płaski i krzyżakowy oraz odrobina cierpliwości i zdolności manualnych. Dodatkowo możemy posiłkować się tzw. “Service Manualem” czyli instrukcją opisującą jak krok po kroku rozebrać laptopa. Jednak nie wszyscy producenci laptopów taką instrukcję udostępniają, jednak przed rozkręcaniem laptopa warto jej poszukać w Internecie.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Tak wygląda karta graficzna na złączu MXM zamontowana w laptopie Acer.

Gdy nasz laptop nie posiada złącza MXM ani dedykowanego złącza karty graficznej – samodzielnie nie wymienimy karty graficznej, gdyż jest wlutowana w płytę główną laptopa. Jednak da się ją wymienić z pomocą serwisu laptopów, lecz tutaj też możliwości wymiany są ograniczone do jednego konkretnego modelu – czyli kartę graficzną wymieniamy na nową tylko wtedy gdy zepsuje się stara – możliwości modernizacji nie ma. Wymiana wlutowanej karty jest operacją skomplikowaną, wymagającą odpowiednich narzędzi i wiedzy. Dokładniej opisaliśmy to w naszym artykule: Wymiana karty graficznej w laptopie – Procedura

 

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Tak wygląda karta graficzna lutowana do płyty głównej laptopa.

Jak się wymienia kartę lutowaną do płyty głównej laptopa?

Oto film prezentujący wymianą karty graficznej lutowanej do płyty głównej. Wymiana ta została przeprowadzona w naszym serwisie laptopów:

Programowanie BIOS w laptopie, wgrywanie BIOS do laptopa po nieudanej aktualizacji, uszkodzenie BIOS.

$
0
0

W tym artykule dowiesz się jak wygląda programowanie BIOSu w laptopach praktycznie wszystkich firm – Acer, Asus, DELL, eMachines, Fujitsu Siemens, HP, Lenovo, IBM, SAMSUNG, TOSHIBA i wielu innych.

Do uszkodzenia BIOSU dochodzi najczęściej z trzech powodów: po nieudanej aktualizacji, z powodu wgrania złego BIOSu (najczęściej wynika to z “kombinowania” wbrew zaleceniom producenta ;) ) lub też z powodu samoczynnego uszkodzenia się BIOSu co jest coraz częściej spotykane w nowych laptopach.

Uszkodzenie BIOSu jakie są objawy?

Oto lista najczęściej spotykanych zachowań laptopa przy uszkodzeniu BIOSu:

  • Uruchamia się, ale brak obrazu
  • Nie uruchamia się w ogóle, nie reaguje na włącznik
  • Stoi na logo startowym albo na  napisach startowych
  • Miga dwukrotnie diodą CAPS-LOCK i NUM-LOCK (w laptopach HP Pavilion)
  • Piszczy 5 razy z głośników (w laptopach DELL)
  • Wyłącza się po 5-15-20-25 minutach pracy bez żadnego powodu (dotyczy to najczęściej uszkodzenia wsadu EC lub PCH, który jest czymś bardzo podobnym do BIOS, ale jest częścią układu KBC bądź mostu PCH)

Uszkodzenie BIOSu w laptopie może także powodować wiele innych objawów, których nie sposób tutaj opisać gdyż jest ich zbyt wiele – jednak przedstawiliśmy najpopularniejsze z nich.

Co to jest BIOS i do czego służy, jak wygląda i gdzie się znajduje?

Co to jest BIOS?

Wyraz BIOS jest tak naprawdę skrótem od Basic Input Output System czyli po polsku – Podstawowy System Wejścia i Wyjścia. Jest on pierwszym programem jaki uruchamia się wraz ze startem laptopa (dopiero później ładuje się system operacyjny). Zarządza on wszystkimi podstawowymi urządzeniami laptopa i ich dostępem do zasobów komputera, pozwala je włączać, lub wyłączać. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że BIOS jest podstawowym programem płyty głównej który mówi jej jak ma działać, dopóki nie uruchomi się system operacyjny, który w większości przejmuje rolę BIOSu i kontrolę nad komputerem.

Gdzie się znajduje BIOS?

BIOS sam w sobie jest programem więc fizycznie nie istnieje natomiast jak każdy program – musi gdzieś być zapisany. BIOS zapisywany jest na kościach pamięci FLASH. Rodzajów tych kości jest wiele (w różnych obudowach, z różnymi ilościami nóżek, o różnych pojemnościach) natomiast ich zadanie jest takie samo – przechować zapisany program jakim jest BIOS i umożliwić jego odczyt gdy tylko będzie potrzebny.

32tsop

Kość BIOS w obudowie TSOP 32. Często stosowana w starszych modelach laptopów.

pllc32-bios

Kość BIOS w obudowie PLLC 32. Kość często stosowana też w komputerach stacjonarnych.

windpond-8-sop

Kość BIOS w obudowie 8-SOP. Obecnie najpopularniejszy rodzaj kości BIOS w laptopach.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zaprogramować od nowa kośc BIOS, jak wgrać nowy BIOS?

Jeśli już jesteś tym nieszczęśnikiem, któremu uszkodził się BIOS w laptopie czy to w skutek błędu przy aktualizacji czy też po prostu z powodu złośliwości rzeczy martwych – jest dla Ciebie ratunek :)

Samodzielnie:

Jednak nie w każdym przypadku poradzisz sobie z nim samodzielnie. Niektórzy producenci laptopów (np. Acer, HP) oferują procedurę zwaną CRISIS BIOS RECOVERY – dzięki niej będziesz mógł przywrócić sprawny BIOS bez konieczności oddawania laptopa do serwisu, lecz warunek jest jeden – laptop musi się uruchamiać (a przy poważnym uszkodzeniu BIOS nie zawsze tak się dzieje). Dodatkowo w starszych modelach laptopów do przeprowadzenie tej procedury konieczna jest stacja dyskietek 1,44 na USB (w nowszych laptopach można to zrobić z pendrive).

Procedura Crisis Bios Recovery jest zróżnicowana w zależności od producenta laptopa i producenta BIOS (tak – BIOS piszą niezależne od producentów laptopów firmy). W tym artykule nie dalibyśmy rady zmieścić wszystkich opisów, jednak łatwo będzie Ci je znaleźć za pomocą wyszukiwarki wpisując “Crisis Bios Recovery + model i marka Twojego laptopa”. 

Abyś nie bał się samodzielnie spróbować przywrócić Twojego laptopa do życia, poniżej jest link do artykułu opisującego szczegółowo przykładową procedurę Crisis Bios Recovery dla starszej serii laptopów HP Pavilion DV6000 / 9000:

Procedura Crisis Bios Recovery DV6000 / 9000

Film prezentujący jak procedura ta wygląda:

 

Gdy nie dasz rady samodzielnie:

Niestety często jest tak, że choć nie chcemy to musimy skorzystać z pomocy fachowca. Będzie to konieczne jeśli Twój laptop w ogóle się nie włącza lub nie da się na nim wykonać procedury Crsis Bios Recovery. Wtedy konieczny będzie serwis laptopów, który dysponuje przede wszystkim programatorem do kości BIOS, po drugie odpowiednim wsadem do tej kości a po trzecie – wiedzą jak to zrobić.

podstwaka-progrmatora

Umieszczanie kości BIOS w specjalnym adapterze do programatora.

programator

Umieszczanie adaptera z kością BIOS w programatorze.

 

 

 

 

 

 

 

Generalnie programowanie kości BIOS z programatora wymaga najczęściej kompletnego rozebrania laptopa na czynniki pierwsze i użycia lutownicy do wylutowania kości BIOS (bardzo rzadko zdarza się aby kość można było wyjąć bez lutowania i rozkręcania laptopa). Programowanie kości za pomocą programatora to:

  • Rozkręcenia laptopa na części pierwsze
  • Wylutowanie kości BIOS z płyty głównej i umieszczenie jej w programatorze
  • Znalezienie sprawnego BIOSU
  • Wgranie BIOSu do kości
  • Wlutowanie kości BIOS na płytę główną laptopa
  • Złożenie laptopa

Tak to wygląda w praktyce:

Częstym problemem po wgraniu BIOS z programatora jest wyzerowanie numerów seryjnych jak i kodów regionalnych laptopa co powodować może nieprawidłowe działanie niektórych jego funkcji jak np karta Wi-Fi i LAN (wyzerowanie macadress), klawiatura numeryczna itp. Tak więc po wgraniu BIOS z programatora i tak często trzeba uzupełniać dodatkowe wartości za pomocą narzędzi producenta – tzw “DMI Tool”.

Więc co powinienem zrobić gdy uszkodził mi się BIOS?

Po prostu skorzystaj z któregoś powyżej przedstawionego sposobu. Jeśli jesteś złotą rączką możesz też samodzielnie spróbować z programowaniem BIOS, podstawowe programatory można nabyć w cenie poniżej 100 zł, można je też zrobić samemu na podstawie dostępnych w internecie schematów. Jednak koszty i ryzyko związane z samodzielnym programowaniem powodują, że lepiej zgłosić się do profesjonalnego serwisu gdyż cena usługi programowania BIOS jest niewiele większa niż cena samodzielnej naprawy – a gdy coś zepsujesz – trzeba będzie płacić jeszcze więcej.

Kody błędów w laptopach HP Pavilion DV 6000 i DV9000. Piski z głośników – co oznaczają?

$
0
0
hp pavilion dv600 naprawa serwis bga

HP Pavilion DV6000 – laptop z wadą fabryczną układu BGA karty graficznej. Na tą samą wadę cierpią laptopy z serii Pavilion DV9000 gdyż obie serie posiadają praktycznie tą samą płytę główną.

Laptopy to przydatne urządzenia, jednak czasami zdarza się – zgodnie z powiedzeniem “złośliwość rzeczy martwych”, że odmówią posłuszeństwa w najmniej oczekiwany momencie. Na szczęście niektórzy producenci w tym firma HP, wyposażyła swoje laptopy w system komunikowania błędów. Nawet jeśli laptop się nie włącza, to dość często próbuje nam zakomunikować co mu dolega za pomocą sekwencji migających kontrolek albo za pomocą określonej sekwencji sygnałów dźwiękowych. Dzięki temu możemy zbliżyć się do źródła problemu i niekiedy naprawić go samodzielnie.

Tutaj dowiesz się, co oznaczają poszczególne błędy  kody błędów w laptopach firmy HP. Opiszemy także jaka czynność jest konieczna przy danym kodzie błędów, dzięki czemu będziesz wiedzieć czy jesteś w stanie zrobić to samodzielnie czy konieczna będzie pomoc serwisu laptopów.

Laptopy HP z legendarnej już serii DV6000/DV9000 komunikują swoje błędy za pomocą głośników, wydając określoną sekwencję dźwięków długich i krótkich w różnej ilości. Zliczając te sygnały i określając ich długość, możemy z dużą trafnością stwierdzić co dolega naszemu laptopowi.

Dźwiękowe kody błędów laptop HP Pavilion DV6000 i DV9000:

Sygnał dźwiękowyCo oznaczaCo należy zrobić
Jeden krótkiWszystko w porządku.Jeden dźwięk oznacza, że procedura POST została zakończona powodzeniem i wszystko jest w porządku.
Dwa krótkieBłąd uruchamiania, opis błędu pokaże się na ekranie.Zastosować działanie adekwatne do błędu przedstawionego na ekranie.
Ciągły dźwiękBłąd z zasilaniem płyty głównej, problem z klawiaturą lub błąd z innym urządzeniem.Wymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Powtarzające się krótkie dźwiękiOgólny problem z płytą głównąWymagana jest dokładna diagnoza laptopa w celu stwierdzenia źródła problemu.
Jeden długi, dwa krótkieUszkodzona karta graficznaWymiana karty graficznej na nową (częsty problem w tych laptopach).

Co najlepiej zrobić?

Jeśli uważasz, że jesteś w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem to jak najbardziej to zrób, jeśli jednak problem przerasta Twoje możliwości, najlepiej skontaktuj się z serwisem laptopów i zleć rozwiązanie problemu fachowcom.

TOSHIBA SATELLITE A300-1MT laptop restartuje się w trakcie pracy na zasilaczu, zawiesza się przy wchodzeniu do systemu- Relacja na żywo.

$
0
0

SAMSUNG NP900X3C-A01PL – laptop uruchamia się raz na jakiś czas, częściej się nie uruchamia. Naprawa laptopa po przejściach – Relacja na żywo

$
0
0

TOSHIBA L670-1GQ – laptop wyłącza się kilka sekund po uruchomieniu. Relacja z naprawy laptopa na żywo.

$
0
0

Laptop DELL Inspiron 15 3000 Series – po zalaniu. Procesor działa z prędkością 400 MHz i nie chce szybciej. Relacja z naprawy laptopa na żywo.

$
0
0

DELL Inspiron 5537-7311. Laptop wydaje piski z głośników. Piszczy 1 raz. Nie włącza się, brak obrazu. Relacja LIVE!

$
0
0

TOSHIBA A200-1ZF brak obrazu na matrycy pasy na ekranie zewnętrznym po włączeniu laptopa. Problem z grafiką, relacja na żywo z diagnozy i naprawy!

$
0
0

DELL Studio 17 1749 P02E po włączeniu brak obrazu, czarny ekran piszczy 8 razy. Relacja z naprawy LIVE!

$
0
0

Lenovo Y510P model 20217 uruchamia się, ale brak obrazu na matrycy. Słychać pracę laptopa ale ekran jest czarny. Relacja LIVE!

$
0
0

HP Pavilion DV7-4140EW włącza się na sekundę, zapala się dioda po czym się wyłącza. Nie można włączyć laptopa. Relacja LIVE!

$
0
0

TOSHIBA Satellite P100-324. Uruchamia się, ale brak obrazu, artefakty, kreski na zewnętrznym ekranie. Prawdopodobnie uszkodzona grafika. Relacja LIVE!

$
0
0

Acer Aspire 7250G AAB70 – laptop uruchamia się, brak obrazu, czarny ekran po włączeniu. Relacja z naprawy laptopa na żywo!

$
0
0

ASUS K56CM-XX008H. Laptop martwy, brak reakcji na włącznik. Nie działa ani na baterii ani na zasilaczu. Relacja LIVE z naprawy.

$
0
0

HP 250 G3 – po włączeniu świecą diody, brak obrazu, czarny ekran, laptop po chwili się wyłącza. Relacja z naprawy laptopa LIVE!

$
0
0

SAMSUNG NP350V5c-S08PL. Nie chce się włączyć, brak reakcji na włącznik, laptop martwy, gaśnie dioda na zasilaczu po podłączeniu. Relacja LIVE z naprawy!

$
0
0

ASUS ROG G750JZ-T4030. Laptop po upadku nie uruchamia się, nie reaguje na włącznik, martwy. Po podłączeniu zasilacza dioda w zasilaczu gaśnie. Relacja LIVE z naprawy.

$
0
0

HP Pavilion DV7-7070SW – laptop nie uruchamia się, świeci się dioda przy gnieździe zasilania, brak reakcji na włącznik. Relacja LIVE z naprawy laptopa.

$
0
0
Viewing all 164 articles
Browse latest View live